Mimořádná zpráva

Rakušan najel úmyslně do lidí, zabil tři, včetně dítěte

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2015 21:53
Terénni auto úmyslně narazilo v centru Štýrského Hradce do davu lidí. Masakr "nemá souvislost s fanatismem" a nemá tedy teroristické pozadí. Muž se nejspíš přestal ovládat po rodinné hádce.
Foto: ČTK

Štýrský Hradec - Řidič terénního vozu v centru Štýrského Hradce ve vysoké rychlosti úmyslně najížděl do chodců; nejméně tři lidi zabil a dalších 34 osob zranil.

Mezi třemi mrtvými je čtyřleté dítě, 28letý muž a 25letá žena, všichni Rakušané. Zdravotní stav šesti zraněných je velmi vážný.

Pachatel, který byl krátce po činu zatčen, ještě před svým zadržením ohrožoval kolemjdoucí také nožem. Podle policie nešlo o teroristický čin.

"Na zemi leželi mrtví... Lidé v panice křičeli a utíkali do blízkých obchodů, aby se dostali do bezpečí," řekla agentuře APA očitá svědkyně události.

Policie: Motivem nebyl terorismus, ale rodinné poměry

Řidičem vozu byl šestadvacetiletý rakouský občan bosenského původu, který zřejmě trpí psychickými problémy. Muž byl policii již z dřívějška známý v souvislosti s domácím násilím.

Podle štýrského policejního šéfa Josefa Klammingera masakr ve Štýrském Hradci "nemá souvislost s fanatismem" a zřejmě tedy ani nemá teroristické pozadí.

O zdravotním stavu řidiče Klamminger na tiskové konferenci prohlásil, že "se jedná o psychózu vyplývající z rodinného života". Naznačil také, že muž se nejspíš přestal ovládat po rodinné hádce.

Policie je přesvědčena, že pachatel neměl žádné politické, náboženské nebo extremistické motivy.

Zadržený, který je ženatý a má dvě děti, při zatýkání policistům nekladl odpor.

Lidé uskakovali před zběsile jedoucím autem

Podle zpravodajského portálu kleinezeitung.at projíždělo krátce po poledni zelené auto značky Jeep Cherokee ulicí Herrengasse v centru druhého největšího rakouského města rychlostí zhruba 100 až 150 kilometrů v hodině.

Velitel policie ve Štýrském Hradci Kurt Kemeter novinářům podrobně popsal jízdu vozidla, jehož řidič postupně najížděl do lidí. Některým se podařilo na poslední chvíli uskočit a vyváznout s různě závažným poraněním. V jednu chvíli auto zastavilo, řidič vyskočil a nožem pobodal dva náhodné kolemjdoucí. Pak ve zběsilé jízdě pokračoval.

Na místě vypukl chaos, lidé se schovávali uvnitř domů, uvedla APA. Policie centrum uzavřela. Na místo dorazilo na šedesát sanitních vozů a také několik záchranářských vrtulníků.

Na náměstí ve Štyrském Hradci se právě konala doprovodná akce v rámci Velké ceny Rakouska formule 1, která se tento víkend koná na nedalekém Red Bull Ringu.

Rakouské úřady svolaly kvůli incidentu krizový štáb a zveřejnily číslo zvláštní telefonní linky určené pro postižené a jejich blízké.

Výjimečný případ

Případy, kdy někdo záměrně vjede autem do davu, jsou v Evropě výjimečné. Loni 22. prosince připravil dva lidi o život muž, který ve francouzském Nantes vjel do lidí shromážděných na vánočním trhu. Podle svědků řidič bílého nákladního vozu při činu vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký). Po činu se probodl nožem a utrpěl vážná zranění.

K podobnému incidentu došlo ve Francii i o den dříve, kdy muž v Dijonu úmyslně najížděl na chodce, rovněž křičel Alláhu akbar a 13 osob zranil. Podle policie tehdy nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince.

Ještě tragičtější zkušenost má za sebou Nizozemsko, kde se 30. dubna 2009 pokusil útočník spáchat atentát na královnu Beatrix a členy její rodiny ve městě Apeldoorn. Osmatřicetiletý muž chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí, ale minul, vjel do davu a na místě zabil čtyři lidi. Dalších třináct osob bylo zraněno. Tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

V samostatné České republice není srovnatelný případ znám. V někdejším Československu se ale podobně zachovala dvaadvacetiletá Olga Hepnarová, která 10. července 1973 vjela nákladním vozem na tramvajovou zastávku v Praze a způsobila smrt osmi lidí. Za krvavou pomstu bezcitné společnosti, jak mladá vražedkyně svůj čin vnímala, byla Hepnarová v březnu 1975 popravena.

 

Právě se děje

Další zprávy