V Rakousku mají tisíce učebnic s chybným jménem prezidenta. Vydavatel nepočítal s opakováním voleb

ČTK ČTK
16. 9. 2016 6:37
Učebnice pro rakouské páťáky říká, že prezidentem je Alexander Van der Bellen. Ve skutečnosti ale politik zatím v úřadu není. V jarních volbách sice těsně porazil kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, jenže volby se budou opakovat v prosinci. S tím nepočítalo vydavatelství Trauner, které chtělo v září dodat školákům co nejaktuálnější materiál, a zatímco byla učebnice v tisku, FPÖ napadla volby u ústavního soudu a ten je zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů.
Alexander van der Bellen (vlevo) a jeho soupeř Norbert Hofer.
Alexander van der Bellen (vlevo) a jeho soupeř Norbert Hofer. | Foto: Reuters

VídeňRakouský politik Alexander Van der Bellen se stal prezidentem – alespoň pro školáky pátých tříd, kteří si letos koupili učebnici na předmět "politické vzdělávání a právo". Informoval o tom zpravodajský server Nachrichten.at.

Ve skutečnosti si ale rakouští páťáci stejně jako všichni ostatní obyvatelé alpské republiky budou muset na jméno nového prezidenta počkat až do konce roku, kdy se bude druhé kolo prezidentských voleb opakovat. Původní výsledky totiž zrušil ústavní soud.

Problém se týká zhruba 2500 učebnic. Nakladatelství Trauner v tiskové zprávě uvedlo, že chtělo školákům dodat co nejaktuálnější materiál, proto udělalo redakční uzávěrku učebnice po květnovém druhém kole voleb, které bývalý šéf Zelených Van der Bellen těsně vyhrál nad kandidátem Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Zatímco však byla učebnice v tisku, FPÖ napadla volby u ústavního soudu a ten je zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů.

Nakladatelství se nyní chystá učebnice stáhnout a připravuje místo nich nové, v nichž stejně jako ve vídeňském Hofburgu bude prezident chybět. Na nástupce Heinze Fischera, jemuž mandát vypršel v červenci, budou muset Rakušané čekat až do prosince, kdy se bude druhé kolo voleb opakovat. Poslední průzkumy naznačují, že výsledek hlasování bude opět velmi těsný, mírně navrch ale má podle anket mezi voliči tentokrát Hofer.

Vůbec se neví, z jakého titulu Norbert Hofer do Česka jel, jestli jako soukromá osoba, či jako oficiální prezidentský kandidát, říká Gerald Schubert. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 25 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy