V Rakousku zaznamenali nejvyšší počet nákaz. Dvě spolkové země jdou do lockdownu

ČTK ČTK
18. 11. 2021 19:00
Rakouské spolkové země Horní Rakousy a Salcbursko zavedou lockdown pro všechny lidi. Ve čtvrtek to oznámili hejtmani těchto regionů, které jsou z celého Rakouska v současnosti nejzasaženější koronavirem a kde nemocnice zaplnili pacienti s covidem. Přísná omezení kontaktů v nich začnou platit od příštího týdne, pokud do té doby jednotné podmínky pro celou zemi nestanoví spolková vláda.
Fronta na očkování ve Vídni, první den od zavedení lockdownu pro neočkované Rakušany.
Fronta na očkování ve Vídni, první den od zavedení lockdownu pro neočkované Rakušany. | Foto: Reuters

Rakousko ve čtvrtek ohlásilo dosud nejvyšší počet nově nakažených koronavirem, tamní laboratoře poprvé od začátku pandemie zachytily přes 15 000 nákaz za 24 hodin.

V Salcbursku od pondělka začne platit přísný lockdown trvající tři až čtyři týdny, oznámil hejtman Wilfried Haslauer. Jeho hornorakouský kolega Thomas Stelzer si délku trvání plošné karantény netroufl odhadnout. "Nikdo nemůže s klidným svědomím oznámit konec tohoto lockdownu," řekl na tiskové konferenci. Agentura APA napsala, že omezení zatím budou platit do 17. prosince, pak se bude rozhodovat o jejich případném prodloužení.

Zavřít budou muset hotely, gastronomické podniky i obchody, které prodávají jiné zboží než to, které je k životu nutně potřebné. Salcburský hejtman Haslauer řekl, že školy budou až na některé výjimky zavřené. Tomu ovšem odporuje vyjádření ministra školství Heinza Fassmanna, podle kterého se školy zavírat nebudou.

V celém Rakousku platí od pondělka přísná omezení pro lidi, kteří nejsou proti covidu-19 očkovaní ani toto onemocnění v nedávné době neprodělali. Vycházet z domova mohou jedině do práce, k lékaři, na nákup životně nezbytných věcí a na zdravotní procházku.

V Rakousku, které má necelých devět milionů obyvatel, je na vzestupu sedmidenní incidence, která nyní dosahuje 971 nemocných na 100 000 obyvatel. Ve spolkové zemi Salcbursko se ale vyšplhala na více než 1700 a v Horních Rakousech, které sousedí s Jihočeským krajem, na skoro 1600. V celém Rakousku je plně naočkovaných 66 procent obyvatel, ve srovnání s ostatními rakouskými regiony mají tyto dvě spolkové země nejnižší proočkovanost. Hejtman Haslauer řekl, že regionální lockdown je nutné využít k tomu, aby se to změnilo. "Musíme lidem nabídnout perspektivu: je to šance před Vánocemi otevřít," uvedl.

O zvýšení proočkovanosti se snaží i další části Rakouska. Vídeňská radnice rozesílá těm neimunizovaným dopisy, ve kterých jim nabízí konkrétní termín, kdy by si pro injekci mohli přijít. V dopisu jim také vysvětluje, proč je očkování důležité, a objasňuje nejčastější mýty kolem něho. Starosta rakouské metropole Michael Ludwig ale ve středu v rozhovoru s deníkem Der Standard nevyloučil, že město čeká lockdown pro všechny.

Hejtmani devíti rakouských spolkových zemí budou o dalším postupu jednat na svém setkání v pátek, k rozhovorům přizvali také kancléře Alexandera Schallenberga a ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy