V Rakousku budou společně stávkovat studenti a rektoři

Monika Horáková
7. 10. 2010 9:17
Na rakouských univerzitách začal nový semestr, studenti jsou stejně jako loni nespokojeni
Demonstrace z konce loňského roku by se letos mohly ve Vídni opakovat.
Demonstrace z konce loňského roku by se letos mohly ve Vídni opakovat. | Foto: Reuters

Vídeň - Začátek nového vysokoškolského semestru připomněl v Rakousku staré konflikty, které loni vyvrcholily tím, že se tisícovka studentů zabarikádovala v posluchárnách a ochromila tak na několik týdnů chod Vídeňské univerzity.

Podobný scénář se odehrával i na dalších rakouských univerzitách.

Studující chtěli blokádou vyvolat diskuzi o "zkamenělém vysokoškolském systému". Nelíbilo se jim ani plánované zavedení školného a skládání přijímacích zkoušek.

Ministerstvo školství, které je aktuálně v rukách Lidové strany (ÖVP), však ve školném a přijímacích zkouškách vidí možnost, jak alespoň zčásti ulehčit přeplněným posluchárnám. Studenti naopak nacházejí oporu u sociální demokracie, která zavedení školného odmítá.

Proti zavedení školného se postavili také Zelení. Podle nich je poplatek za studium podobně absurdní, jako kdyby se platilo například za nástup k armádě.

Na konci října uplyne od velké blokády přesně jeden rok. A připomenut by měl být opět protestem. Tentokrát se ale nechtějí ozvat pouze studenti, ale také rektoři. Ti se chtějí ke stávce připojit 19. října. Nemají totiž podle svého názoru dostatečný rozpočet na to, aby mohli zajistit kvalitní výuku.   

Vzdělání není na prodej
Vzdělání není na prodej | Foto: mahlen-nach-zahlen.at

"U financování univerzit existují tři možnosti. Zaprvé určité omezení přístupu ke studiu, například formou přijímacích zkoušek. Zadruhé zavedení školného. A nebo za třetí podfinancování univerzit. Pro tuto třetí možnost se rozhodlo Rakousko," řekl pro vídeňský Format Hans Pechar z Univerzity v Klagenfurtu.

To, že se v Rakousku s několika výjimkami nedělají přijímací zkoušky, a zároveň ani neplatí školné, je v evropských podmínkách podle Pechara velká zvláštnost. Každá země totiž používá alespoň některou variantu omezení.

Ne všechny země však myslí pouze na to, jak studium zkomplikovat. V Dánsku dostávají vysokoškoláci na začátku studia sadu poukázek, které jim pomáhají pokrýt výdaje spojené se studiem. Poukázek je sedmdesát. Jedna poukázka by měla pokrýt měsíc studia. Při průměrné době studia 58 měsíců pak v sadě zbývají ještě poukázky na jednoroční studijní vydání.     

Už jste stáli frontu na chemii?

Přeplněnost vídeňských poslucháren je známá. Deník Die Presse citoval dvaadvacetiletou studentku chemie a fyziky z vídeňské Hospodářské univerzity Katharinu Witmannovou, která se kvůli kapacitním problémům obrátila také na univerzitní rektorát.

Rakouští studenti obsadili univerzity.
Rakouští studenti obsadili univerzity. | Foto: Reuters

"Jsem v pátém semestru a mám potíže přihlásit se do kurzů podle rozvrhu, protože v nich není už žádné volné místo."

Studentka si navíc stěžovala, že přihlašovací systém znevýhodňuje studenty a studentky, kteří právě nesedí ve Vídni. "Nemohu přece jet ze Salcburku do Vídně pokaždé jen proto, že účet přihlášený v prostorách univerzity pracuje rychleji a já mám proto větší naději, že místo v kurzu získám."

Předměty, do nichž zápis začíná ve 14 hodin, jsou podle Witmannové již o několik minut později zcela zaplněné. Na mnohých přednáškách se sedí i na zemi, protože míst na židlích už se nedostává. 

Počet nově přihlášených vysokoškoláků je přitom letos zase vyšší než loni a počet vyučujících zůstává stejný. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy