V řadách islamistů v Sýrii bojuje možná až 150 Američanů

ČTK ČTK
18. 11. 2014 23:49
Organizace Islámský stát ovládá rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii. Díky promyšlené kampani mimo jiné na sociálních sítích se radikálům podařilo rekrutovat tisíce zahraničních bojovníků.
Bojovník Islámského státu, ilustrační foto.
Bojovník Islámského státu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Damašek - Téměř 150 Američanů sleduje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli podezření, že v minulých měsících odcestovali do Sýrie, aby tam bojovali v řadách radikálů z organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na ředitele FBI Jamese Comeyho to v úterý uvedla agentura Reuters.

Podle Comeyho jsou Američané působící v řadách islamistů na Blízkém východě v současnosti jednou z největších hrozeb pro vnitřní bezpečnost USA. Mohli by se prý totiž vrátit s výcvikem, zkušenostmi a kontakty, které by jim umožňovaly spáchat teroristický čin.

FBI podle svého ředitele nehodlá dopustit, aby muži bojující nyní v Sýrii připravili v budoucnu útok podobný tomu z 11. září 2001. Comey ale odmítl upřesnit, kolik ze sledovaných se už do USA vrátilo. "To hlídáme dost pečlivě," řekl. "Nechci ale, aby věděli, kolik toho víme my," dodal.

IS ovládá rozsáhlá území na severu Iráku a severu a východě Sýrie. Díky promyšlené kampani mimo jiné na sociálních sítích se radikálům podařilo rekrutovat tisíce zahraničních bojovníků. Kromě občanů muslimských zemí a USA se k nim přidala také řada Evropanů, především z Francie, Británie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy