V řadách islamistů v Sýrii bojuje možná až 150 Američanů

ČTK ČTK
18. 11. 2014 23:49
Organizace Islámský stát ovládá rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii. Díky promyšlené kampani mimo jiné na sociálních sítích se radikálům podařilo rekrutovat tisíce zahraničních bojovníků.
Bojovník Islámského státu, ilustrační foto.
Bojovník Islámského státu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Damašek - Téměř 150 Američanů sleduje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) kvůli podezření, že v minulých měsících odcestovali do Sýrie, aby tam bojovali v řadách radikálů z organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na ředitele FBI Jamese Comeyho to v úterý uvedla agentura Reuters.

Podle Comeyho jsou Američané působící v řadách islamistů na Blízkém východě v současnosti jednou z největších hrozeb pro vnitřní bezpečnost USA. Mohli by se prý totiž vrátit s výcvikem, zkušenostmi a kontakty, které by jim umožňovaly spáchat teroristický čin.

FBI podle svého ředitele nehodlá dopustit, aby muži bojující nyní v Sýrii připravili v budoucnu útok podobný tomu z 11. září 2001. Comey ale odmítl upřesnit, kolik ze sledovaných se už do USA vrátilo. "To hlídáme dost pečlivě," řekl. "Nechci ale, aby věděli, kolik toho víme my," dodal.

IS ovládá rozsáhlá území na severu Iráku a severu a východě Sýrie. Díky promyšlené kampani mimo jiné na sociálních sítích se radikálům podařilo rekrutovat tisíce zahraničních bojovníků. Kromě občanů muslimských zemí a USA se k nim přidala také řada Evropanů, především z Francie, Británie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy