V bejrútském přístavu vypukl mohutný požár, hořelo ve skladu pneumatik a oleje

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2020 20:10
V bejrútském přístavu ve čtvrtek vypukl mohutný požár. Podle libanonské agentury NNA hořelo ve skladu pneumatik a potravinového oleje v přístavní bezcelní zóně. Hasičům na místě pomáhaly armádní vrtulníky, které plameny kropily vodou ze vzduchu. Většina požáru je již podle místních činitelů pod kontrolou. Z místa stále stoupá kouř, je však mnohem řidší.
Požár v přístavu v Bejrútu, 10. září.
Požár v přístavu v Bejrútu, 10. září. | Foto: Reuters

Prezident Michel Aún podle agentury Reuters uvedl, že požár mohla způsobit sabotáž, technická chyba nebo nedbalost. "V každém případě, je nutné co nejdříve zjistit příčinu (požáru) a postavit viníky před spravedlnost," uvedl prezident.

Ve městě vypukla panika, protože si lidé připomněli výbuch velkého množství dusičnanu amonného, který 4. srpna poničil přístav i přilehlé čtvrti. O život přišlo přes 190 lidí a zranilo se na 6500 osob. Tisíce obyvatel hlavního města se nemohou kvůli zničeným domům vrátit do svých příbytků.

Sloup dýmu stoupajícího z přístavu byl vidět z mnoha částí města a lidé začali okamžitě obvolávat své známé, aby je upozornili na nové nebezpečí. Červený kříž oznámil, že tentokrát výbuch nehrozí a že nebyl ani nikdo zraněn. Pouze několik lidí se nadýchalo kouře.

Příčina ohně zatím není známa. Ředitel přístavu řekl, že hoří na místě, kde byly uskladněny pneumatiky a potravinový olej. "Hořet začaly nádoby s olejem a od nich se pak plameny rozšířily na pneumatiky. Příčinou je buď horko nebo nějaké pochybení. Je příliš brzy na to, abychom si byli jisti," dodal. Agentura AFP s odvoláním na sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže napsala, že požár zasáhl i skladiště Červeného kříže.

Státní zástupce nařídil vyšetřování příčiny požáru. Mnoho Libanonců je nyní podle Reuters frustrováno z toho, že jim nebyly sděleny předběžné závěry z vyšetřování srpnového výbuchu. Carmen Gehaová, které vyučuje na Americké univerzitě v Bejrútu, uvedla, že požár je dalším důkazem pochybení vládnoucích elit, které roky trvající korupcí a špatným vedením uvrhly Libanon do krize.

 

Právě se děje

Další zprávy