Slováci rozkrývají sedm let starou vraždu elitního právníka Valka. Policie obvinila dva muže

ČTK ČTK
11. 10. 2017 12:12
V případu sedm let staré vraždy slovenského právníka Ernesta Valka byli obviněni dva muži. Jeden z nich z vraždy, druhý z loupeže. O zavraždění bývalého šéfa československého Ústavního soudu bylo už mnoho teorií. Podle generálního prokurátora se policie zatím domnívá, že motivem byla loupež.
Ernest Valko.
Ernest Valko. | Foto: ČTK

Bratislava - V případu vraždy elitního slovenského právníka a někdejšího šéfa československého Ústavního soudu Ernesta Valka obvinili na Slovensku dva muže. Jednoho z nich z trestného činu vraždy, druhého z loupeže, uvedl ve středu generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Podle něj se policie zatím domnívá, že motiv vraždy byl majetkový.

"Byly různé teorie, pokud šlo o motiv," uvedl na tiskové konferenci Čižnár. "Zatím se potvrdil loupežný motiv," dodal.

Obviněnými jsou podle generálního prokurátora Jozef R. a Jaroslav K. Druhý z mužů byl původně vedený jako svědek. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara obvinění muži Valkův dům v Limbachu u Bratislavy delší dobu sledovali a na loupežné přepadení se připravovali.

Jozef R., který byl obviněn z vraždy, je podle generální prokuratury v současnosti ve výkonu trestu a čelí obvinění z vraždy i v jiném případě. Jaroslav K., kterého obvinili z loupeže, je rovněž ve vazbě.

Právní zástupce Jaroslava K. Daniel Lipšic, který byl v době Valkovy vraždy v listopadu roku 2010 slovenským ministrem vnitra, ve středu na sociální síti Facebook napsal, že jeho klient se podílel na loupeži v domě elitního právníka, střet svého komplice s Valkem ale prý neviděl.

Muž, který si podle slovenských médií odpykává trest za loupež v bance na západním Slovensku, se podle Lipšice rozhodl spolupracovat s policií v obavě o vlastní život a kvůli nižšímu trestu v případu, ve kterém je trestně stíhán. Svou další spolupráci s policií podmínil tím, aby ho jako korunního svědka zastupoval právě Lipšic.

O průběhu loupeže ve vile Valka a následné vraždy muž vypovídal jako svědek letos v létě. Uvedl, že pomocí startovací pistole vpustili do domu dráždivý plyn a že Valko následně otevřel všechny dveře na terasu.

Pak pachatelé vstoupili do domu. Podle svědka zazněl výstřel, samotný střet svého komplice s Valkem ale neviděl.

O loupeži coby možném motivu Valkovy vraždy hovořili představitelé slovenské policie už dříve. Vysoký představitel slovenské generální prokuratury ještě v roce 2013 tvrdil, že k obvinění pachatele chybí jeden nebo dva důkazy, které by obstály u soudu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy