Slováci rozkrývají sedm let starou vraždu elitního právníka Valka. Policie obvinila dva muže

ČTK ČTK
11. 10. 2017 12:12
V případu sedm let staré vraždy slovenského právníka Ernesta Valka byli obviněni dva muži. Jeden z nich z vraždy, druhý z loupeže. O zavraždění bývalého šéfa československého Ústavního soudu bylo už mnoho teorií. Podle generálního prokurátora se policie zatím domnívá, že motivem byla loupež.
Ernest Valko.
Ernest Valko. | Foto: ČTK

Bratislava - V případu vraždy elitního slovenského právníka a někdejšího šéfa československého Ústavního soudu Ernesta Valka obvinili na Slovensku dva muže. Jednoho z nich z trestného činu vraždy, druhého z loupeže, uvedl ve středu generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Podle něj se policie zatím domnívá, že motiv vraždy byl majetkový.

"Byly různé teorie, pokud šlo o motiv," uvedl na tiskové konferenci Čižnár. "Zatím se potvrdil loupežný motiv," dodal.

Obviněnými jsou podle generálního prokurátora Jozef R. a Jaroslav K. Druhý z mužů byl původně vedený jako svědek. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara obvinění muži Valkův dům v Limbachu u Bratislavy delší dobu sledovali a na loupežné přepadení se připravovali.

Jozef R., který byl obviněn z vraždy, je podle generální prokuratury v současnosti ve výkonu trestu a čelí obvinění z vraždy i v jiném případě. Jaroslav K., kterého obvinili z loupeže, je rovněž ve vazbě.

Právní zástupce Jaroslava K. Daniel Lipšic, který byl v době Valkovy vraždy v listopadu roku 2010 slovenským ministrem vnitra, ve středu na sociální síti Facebook napsal, že jeho klient se podílel na loupeži v domě elitního právníka, střet svého komplice s Valkem ale prý neviděl.

Muž, který si podle slovenských médií odpykává trest za loupež v bance na západním Slovensku, se podle Lipšice rozhodl spolupracovat s policií v obavě o vlastní život a kvůli nižšímu trestu v případu, ve kterém je trestně stíhán. Svou další spolupráci s policií podmínil tím, aby ho jako korunního svědka zastupoval právě Lipšic.

O průběhu loupeže ve vile Valka a následné vraždy muž vypovídal jako svědek letos v létě. Uvedl, že pomocí startovací pistole vpustili do domu dráždivý plyn a že Valko následně otevřel všechny dveře na terasu.

Pak pachatelé vstoupili do domu. Podle svědka zazněl výstřel, samotný střet svého komplice s Valkem ale neviděl.

O loupeži coby možném motivu Valkovy vraždy hovořili představitelé slovenské policie už dříve. Vysoký představitel slovenské generální prokuratury ještě v roce 2013 tvrdil, že k obvinění pachatele chybí jeden nebo dva důkazy, které by obstály u soudu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy