V Praze je šéfka ujgurské opozice. Čína je uražena

Naďa Straková
10. 9. 2009 13:50
Prezidentka Světové ujgurské organizace Rebíja Kadirová bude podle čínské ambasády překrucovat fakta
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny | Foto: Reuters

Praha - Jedna z osob, nejvíce nenáviděných čínskou vládou, přijíždí dnes do Prahy.

Vůdčí představitelka ujgurské menšiny Rebíja Kadirová vystoupí zítra na konferenci Mír, demokracie a lidská práva v Asii, kterou pořádá Nadace Forum 2000. Kadirová je v očích čínské garnitury vnímána jako nepřítel číslo jedna.

Čínské úřady ji přímo obviňují z násilností, které letos v červenci vypukly mezi muslimskými Ujgury a čínskými Chany ve městě Urumči. Vyžádaly si bezmála 200 lidských životů a 1700 zraněných.

Tato prezidentka Ujgurské světové asociace (WUC) měla podle čínských úřadů na dálku řídit protesty a podněcovat násilné aktivity Ujgurů proti Chanům.

„Rebíja Kadirová byla pozvána, aby přispěla v debatě v panelu týkajícím se Náboženských a kulturních práv původních obyvatel," vysvětluje Filip Šebek z tiskového oddělení Nadace, proč do Prahy přijíždí dvaašedesátiletá aktivistka.

Ujgurská aktivistka minulý týden  čínskou vládu vyzvala k přímému jednání o nepokojích v Urumči. Ta však její výzvu odmítla.

Konferenci pod hlavičkou Nadace Forum 2000, jejímž duchovním zakladatelem je Václav Havel, navíc zahájí 14. tibetský vůdce dalajlama, který u čínské garnitury také platí za personu non-grata.

Muž, který je většinou Tibeťanů považován za nejvyšší morální autoritu, přijíždí do Prahy ze sousedního Slovenska, kde mu byla udělena cena Jána Langoše za přínos v oblasti lidských práv.

14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes
14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes | Foto: Reuters

Čínská ambasáda proti

Proti přítomnosti obou účastníků konference na území Česka protestuje čínské velvyslanectví v Praze. Podle mluvčího Čchen Ťia-ťuna hrozí, že Kadirová o dění v neklidném městě Urumči bude uvádět nepravdivé údaje. Ambasáda se také obává, že účast této aktivistky na konferenci podpoří „separatistické tendence v Číně a ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Ministerstvo zahraničí ale s tímto vyjádřením nesouhlasí.

„Návštěva Rebíji Kadirové je soukromého charakteru a nelze ji interpretovat jako změnu naší tradiční politiky jedné Číny, tzn. ani výraz podpory případným separatistickým tendencím," píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.

„Hlavním tématem Fóra 2000 jsou lidská práva a demokracie, což jsou témata, která tradičně patří k hlavním liniím české zahraniční politiky, a to i ve vztahu k Čínské lidové republice," upřesňuje ministerstvo.

Kadirová žije trvale ve Spojených státech amerických, kam emigrovala v roce 2005. Pochází z chudého prostředí a díky svému podnikatelskému duchu se vypracovala na jednu z nejbohatších žen v Číně. Podnikala zejména v oděvním průmyslu.

Po odchodu jejího manžela do USA v roce 1996 upadla u čínských úřadů v nemilost a v roce 2000 byla za svou otevřenou kritiku čínské vlády zatčena a na pět let uvězněna. Dvě z jedenácti dětí Kadírové jsou v současnosti ve vězení.

Čínská tisková agentura Nová Čína včera vydala zprávu o tom, že tři domy, včetně obchodního centra, v Urumči patřící rodině Kadírové, budou strženy. Údajně jsou "nenapravitelně poškozené".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy