V Praze je šéfka ujgurské opozice. Čína je uražena

Naďa Straková
10. 9. 2009 13:50
Prezidentka Světové ujgurské organizace Rebíja Kadirová bude podle čínské ambasády překrucovat fakta
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny | Foto: Reuters

Praha - Jedna z osob, nejvíce nenáviděných čínskou vládou, přijíždí dnes do Prahy.

Vůdčí představitelka ujgurské menšiny Rebíja Kadirová vystoupí zítra na konferenci Mír, demokracie a lidská práva v Asii, kterou pořádá Nadace Forum 2000. Kadirová je v očích čínské garnitury vnímána jako nepřítel číslo jedna.

Čínské úřady ji přímo obviňují z násilností, které letos v červenci vypukly mezi muslimskými Ujgury a čínskými Chany ve městě Urumči. Vyžádaly si bezmála 200 lidských životů a 1700 zraněných.

Tato prezidentka Ujgurské světové asociace (WUC) měla podle čínských úřadů na dálku řídit protesty a podněcovat násilné aktivity Ujgurů proti Chanům.

„Rebíja Kadirová byla pozvána, aby přispěla v debatě v panelu týkajícím se Náboženských a kulturních práv původních obyvatel," vysvětluje Filip Šebek z tiskového oddělení Nadace, proč do Prahy přijíždí dvaašedesátiletá aktivistka.

Ujgurská aktivistka minulý týden  čínskou vládu vyzvala k přímému jednání o nepokojích v Urumči. Ta však její výzvu odmítla.

Konferenci pod hlavičkou Nadace Forum 2000, jejímž duchovním zakladatelem je Václav Havel, navíc zahájí 14. tibetský vůdce dalajlama, který u čínské garnitury také platí za personu non-grata.

Muž, který je většinou Tibeťanů považován za nejvyšší morální autoritu, přijíždí do Prahy ze sousedního Slovenska, kde mu byla udělena cena Jána Langoše za přínos v oblasti lidských práv.

14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes
14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes | Foto: Reuters

Čínská ambasáda proti

Proti přítomnosti obou účastníků konference na území Česka protestuje čínské velvyslanectví v Praze. Podle mluvčího Čchen Ťia-ťuna hrozí, že Kadirová o dění v neklidném městě Urumči bude uvádět nepravdivé údaje. Ambasáda se také obává, že účast této aktivistky na konferenci podpoří „separatistické tendence v Číně a ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Ministerstvo zahraničí ale s tímto vyjádřením nesouhlasí.

„Návštěva Rebíji Kadirové je soukromého charakteru a nelze ji interpretovat jako změnu naší tradiční politiky jedné Číny, tzn. ani výraz podpory případným separatistickým tendencím," píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.

„Hlavním tématem Fóra 2000 jsou lidská práva a demokracie, což jsou témata, která tradičně patří k hlavním liniím české zahraniční politiky, a to i ve vztahu k Čínské lidové republice," upřesňuje ministerstvo.

Kadirová žije trvale ve Spojených státech amerických, kam emigrovala v roce 2005. Pochází z chudého prostředí a díky svému podnikatelskému duchu se vypracovala na jednu z nejbohatších žen v Číně. Podnikala zejména v oděvním průmyslu.

Po odchodu jejího manžela do USA v roce 1996 upadla u čínských úřadů v nemilost a v roce 2000 byla za svou otevřenou kritiku čínské vlády zatčena a na pět let uvězněna. Dvě z jedenácti dětí Kadírové jsou v současnosti ve vězení.

Čínská tisková agentura Nová Čína včera vydala zprávu o tom, že tři domy, včetně obchodního centra, v Urumči patřící rodině Kadírové, budou strženy. Údajně jsou "nenapravitelně poškozené".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy