V Praze je šéfka ujgurské opozice. Čína je uražena

Naďa Straková
10. 9. 2009 13:50
Prezidentka Světové ujgurské organizace Rebíja Kadirová bude podle čínské ambasády překrucovat fakta
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny
Rebíja Kadirová je úspěšná podnikatelka a bojovnice za práva ujgurské menšiny | Foto: Reuters

Praha - Jedna z osob, nejvíce nenáviděných čínskou vládou, přijíždí dnes do Prahy.

Vůdčí představitelka ujgurské menšiny Rebíja Kadirová vystoupí zítra na konferenci Mír, demokracie a lidská práva v Asii, kterou pořádá Nadace Forum 2000. Kadirová je v očích čínské garnitury vnímána jako nepřítel číslo jedna.

Čínské úřady ji přímo obviňují z násilností, které letos v červenci vypukly mezi muslimskými Ujgury a čínskými Chany ve městě Urumči. Vyžádaly si bezmála 200 lidských životů a 1700 zraněných.

Tato prezidentka Ujgurské světové asociace (WUC) měla podle čínských úřadů na dálku řídit protesty a podněcovat násilné aktivity Ujgurů proti Chanům.

„Rebíja Kadirová byla pozvána, aby přispěla v debatě v panelu týkajícím se Náboženských a kulturních práv původních obyvatel," vysvětluje Filip Šebek z tiskového oddělení Nadace, proč do Prahy přijíždí dvaašedesátiletá aktivistka.

Ujgurská aktivistka minulý týden  čínskou vládu vyzvala k přímému jednání o nepokojích v Urumči. Ta však její výzvu odmítla.

Konferenci pod hlavičkou Nadace Forum 2000, jejímž duchovním zakladatelem je Václav Havel, navíc zahájí 14. tibetský vůdce dalajlama, který u čínské garnitury také platí za personu non-grata.

Muž, který je většinou Tibeťanů považován za nejvyšší morální autoritu, přijíždí do Prahy ze sousedního Slovenska, kde mu byla udělena cena Jána Langoše za přínos v oblasti lidských práv.

14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes
14. tibetský vůdce dalajlama přijíždí do Česka dnes | Foto: Reuters

Čínská ambasáda proti

Proti přítomnosti obou účastníků konference na území Česka protestuje čínské velvyslanectví v Praze. Podle mluvčího Čchen Ťia-ťuna hrozí, že Kadirová o dění v neklidném městě Urumči bude uvádět nepravdivé údaje. Ambasáda se také obává, že účast této aktivistky na konferenci podpoří „separatistické tendence v Číně a ohrozí diplomatické vztahy s Českem".

Ministerstvo zahraničí ale s tímto vyjádřením nesouhlasí.

„Návštěva Rebíji Kadirové je soukromého charakteru a nelze ji interpretovat jako změnu naší tradiční politiky jedné Číny, tzn. ani výraz podpory případným separatistickým tendencím," píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.

„Hlavním tématem Fóra 2000 jsou lidská práva a demokracie, což jsou témata, která tradičně patří k hlavním liniím české zahraniční politiky, a to i ve vztahu k Čínské lidové republice," upřesňuje ministerstvo.

Kadirová žije trvale ve Spojených státech amerických, kam emigrovala v roce 2005. Pochází z chudého prostředí a díky svému podnikatelskému duchu se vypracovala na jednu z nejbohatších žen v Číně. Podnikala zejména v oděvním průmyslu.

Po odchodu jejího manžela do USA v roce 1996 upadla u čínských úřadů v nemilost a v roce 2000 byla za svou otevřenou kritiku čínské vlády zatčena a na pět let uvězněna. Dvě z jedenácti dětí Kadírové jsou v současnosti ve vězení.

Čínská tisková agentura Nová Čína včera vydala zprávu o tom, že tři domy, včetně obchodního centra, v Urumči patřící rodině Kadírové, budou strženy. Údajně jsou "nenapravitelně poškozené".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy