Novým portugalským prezidentem bude populární komentátor. Rebelo de Sousa vyhrál už v prvním kole

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2016 0:11
Portugalské prezidentské volby vyhrál už v prvním kole profesor práv a politický komentátor Marcelo Rebelo de Sousa, oznámila po sečtení 99 procent hlasů volební komise. Podpořilo jej 52 procent voličů, jeho největší rival António Sampaio da Nóvoa již uznal porážku.
Foto: Reuters

Lisabon - Portugalské prezidentské volby vyhrál v neděli hned v prvním kole Marcelo Rebelo de Sousa. Podle agentury DPA to oznámila volební komise CNE po sečtení téměř 99 procent hlasů. Jak uvedla, 67letého profesora práv a politického komentátora podpořilo 52 procent hlasujících voličů.

Na druhém místě skončil s velkým odstupem bývalý rektor Lisabonské univerzity António Sampaio da Nóvoa. Největší de Sousův rival získal kolem 23 procent hlasů a svou porážku už podle agentury Reuters uznal.

Vítěz voleb začátkem března vystřídá v úřadu 76letého Aníbala Cavaka Silvu. V prvním kole se utkalo rekordních deset kandidátů, Rebelo de Sousa je stejně jako současný prezident členem opoziční středopravé Sociálnědemokratické strany (PSD).

Portugalský prezident je volený v přímém hlasování obyvatelstva na pět let a může vykonávat úřad pouze dvě funkční období za sebou. Kandidovat smí jen občan Portugalska, který má volební právo a dovršil věku 35 let.

Profesor Marcelo i vlivný politik

Rebelo de Sousa je profesorem práva na Lisabonské univerzitě a ve své vlasti je známý a populární svými pravidelnými televizními komentáři aktuálního dění. Ačkoli je členem opoziční středopravicové Sociálnědemokratické strany (PSD), několikrát dal najevo, že podporuje plány levicového premiéra Antónia Costy, který chce zmírnit úsporná opatření přijatá předchozí vládou PSD.

Narodil se 12. prosince 1948 v Lisabonu jako syn lékaře Baltazara Rebela de Sousy, bývalého gubernátora v Mosambiku a ministra vlády za časů diktátora Antónia Salazara. Jméno Marcelo dostal podle premiéra Marcela Caetana, který byl jeho rodičům na svatbě za svědka a kterého svrhla v dubnu 1974 takzvaná karafiátová revoluce.

V roce 1973 se Rebelo de Sousa podílel na založení týdeníku Expresso, kam psal své kritické články střetávající se s tehdejší cenzurou. Po pádu diktatury v roce 1974 a nastolení demokracie se účastnil založení PSD, velké portugalské strany pravého středu, a zvolili jej do parlamentu, přičemž stále pokračoval v akademické kariéře.

Na začátku 80. let vstoupil do vlády a v letech 1982-1983 byl státním tajemníkem pro záležitosti parlamentu. O deset let později svedl první velký volební zápas o křeslo lisabonského starosty, který ale skončil nezdarem.

Zapálený katolík Rebelo de Sousa, podle některých rozporuplná osobnost, je rozvedený a otcem dvou dětí. Celý národ jej zná jako "profesora Marcela", který každou neděli večer v televizi komentuje aktuální dění. "Lidé ho milují, protože Marcelo je zábavný," říkají jedni, zatímco druzí kritizují jeho "nezodpovědnou lehkomyslnost", se kterou glosuje politické, ekonomické a sportovní aktuality.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy