V polských Tatrách spadla lavina, uvěznila tři lidi. Všichni přežili

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2019 13:42
Po pádu laviny v polských Tatrách v blízkosti štítu Rysy u slovenských hranic zůstalo pod sněhem dočasně uvězněno pět lidí. Všichni neštěstí přežili, tři osoby se nachází ve vážném stavu. S odvoláním na záchranářkou službu TOPR to oznámila polská média a světové agentury.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Podle průběžného zpravodajství rozhlasové stanice RMF24 se uskutečnila záchranná akce s pomocí vrtulníku. Všechny tři vážně zraněné osoby se podařilo ze sněhu vyprostit živé a byla jim poskytnuta lékařská péče. Jedna osoba je v bezvědomí a leží v nemocnici v blízkém městě Zakopane.

O původu osob ani důvodu pádu laviny neposkytla zatím polská média žádné informace. V polských Tatrách platí v současnosti druhý stupeň lavinového nebezpečí, což znamená, že zejména na strmých štítech lze jejich výskyt očekávat. K pádu laviny došlo pouhé dva dny po 16. výročí zatím nejhoršího neštěstí v polských Tatrách. Na téže hoře Rysy v roce 2003 lavina usmrtila osm studentů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy