Polská mládež je nespokojená s životní úrovní. Ukončí osmileté panování středopravé vlády?

Martin Ehl Martin Ehl
25. 10. 2015 7:45
Favoritem parlamentních voleb jsou konzervativci vedení Jaroslawem Kaczyńským. Městští liberálové varují před osudem demokracie v Polsku. O složení příští vlády rozhodnout malé strany, které mají v průzkumech kolem pěti procent, což je hranice vstupu do parlamentu. "PiS měl velmi silný závěr kampaně a členové jeho štábu posledních 48 hodin předtím, než o půlnoci ze pátku na sobotu začal platit zákaz kampaně, vůbec nespali," informuje náš zpravodaj z Polska Martin Ehl.
Tatínek se synem volí v polských parlamentních volbách.
Tatínek se synem volí v polských parlamentních volbách. | Foto: Reuters

Poznaň - Taxikář v Poznani má v odpovědi na otázku, kdo vyhraje, poměrně jasno. "Přece Lech," říká s odkazem na místní fotbalový klub Lech Poznaň, posledního mistra polské nejvyšší ligy, Ekstraklasy. Upozorněn, že otázka směřovala na dnešní parlamentní volby, pokrčí rameny. "Politika mě bude možná zajímat za pár let, teď mě zajímá fotbal," říká mladý muž.

Přitom to budou právě hlasy mladých lidí, kteří dnešní hlasování rozhodnou. Mladá generace je přes viditelný civilizační posun Polska nespokojena s tím, že má malou šanci na získání stabilního zaměstnání. Mladí jsou pod větším vlivem internetu, který naprosto ovládla konzervativní pravice. A mladí si také nepamatují, jakým způsobem vládla konzervativní pravice vedená bratry Jaroslawem a Lechem Kaczyńskými v letech 2005 až 2007.

Favoritem volby je totiž konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) vedená Jaroslawem Kaczyńským. Podle průzkumů může získat až 37 procent hlasů a za určitých okolností sestavit vlastní vládu. PiS měl velmi silný závěr kampaně a členové jeho štábu posledních 48 hodin předtím, než o půlnoci ze pátku na sobotu začal platit zákaz kampaně, vůbec nespali. "Všichni spíme," byla lakonická odpověď jednoho z členů štábu v sobotu odpoledne na žádost o akreditaci na nedělní volební večer v sídle strany.

Druhá strana v pořadí průzkumů, posledních osm let vládnoucí Občanská platforma, má naději na získání kolem dvadvaceti procent. Jejich kampaň byla rozdrobená a slabá. Její výsledek bude paradoxně hodně záviset na počasí. Zatímco voliči PiS jsou většinou disciplinovaní, z menších měst a venkova a jdou volit dopoledne hned po návštěvě kostela, liberálnější městští voliči si nechávají rozhodnutí na odpoledne, jak se vracejí z víkendových výletů.

Mezi městskými liberály ve Varšavě, Krakově, Gdaňsku a dalších velkých městech panuje lehká nervozita, přecházející místy v paniku. Dobře ji ilustroval páteční úvodník nejčtenějšího listu Gazeta Wyborcza, který varoval s odkazem na orbánovské Maďarsko, že v těchto volbách je v sázce další osud polské demokracie. "Takhle bych to úplně neviděla. Nervózní jsme, ale kufry nikdo nebalí. Po osmi letech, kdy si mnozí zvykli na svá teplá místa a dobré příjmy, přijde změna. To je všechno," říká Marta, pracující ve středoevropské centrále jedné z nadnárodních korporací ve Varšavě. Kavárny na náměstí Spasitele, neoficiálním centru varšavské hipsterské scény, zurčí v sobotu odpoledne jako obvykle a volby rozhodně nejsou hlavním tématem hovorů.

V neděli ráno bylo v sedm hodin, kdy se otevřely volební místnosti, nad Varšavou polojasno a svítilo slunce. Volební místnosti se mají uzavřít v devět večer a hned poté budou známy první odhady výsledků. Jak v letošních prezidentských volbách, tak v předchozích parlamentních volbách před čtyřmi lety ale kvůli potížím v několika volebních místnostech - přerušení voleb či pozdějšímu otevření - musely být volby o hodinu až dvě prodlouženy.

Složení budoucí vlády bude záležet na tom, jak uspějí další malé strany. Celkem se může do parlamentu dostat až osm stran, ale kvůli přepočtu hlasů favorizujícím vítěze, mohou menší strany podle některých názorů oslabit právě Občanskou platformu. Osm procent musí získat pro vstup do parlamentu koalice Sjednocená levice, zatímco ostatní strany potřebují pět procent. Nejvíce mladých voličů platformě odebere nejspíš liberální Nowoczesna.pl ekonoma Ryszarda Petru. Tyto tři strany, ještě s případnou podporou lidovců, mohou teoreticky utvořit koalici proti PiS.

Hlasy mladých a nespokojených posbírají pravicově populistická uskupení rockera Pawla Kukize Kukiz'15 a krajního nacionalisty a libertariána Janusze-Mikka Korwina, kterým průzkumy předvídají zisk kolem pěti procent. Ti jsou vážnými kandidáty na případnou koalici s PiS, ale zároveň jsou to krajně nespolehliví spojenci, protože jejich hnutí vznikla rychle a jsou vnitřně nestabilní.

SKUTR: Poláci nás nechápali, prý chceme gówno na scéně. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy