V Polsku vznikne síť, která má upozorňovat na "pomlouvače" v zahraničí. Podporuje ji i ministerstvo

ČTK ČTK
1. 12. 2017 9:36
Polská nevládní organizace Tvrz dobrého jména připravuje síť zpravodajů, kteří budou informovat o pomluvách Polska v zahraničních médiích. Internetová stránka pro přístup k aplikaci nazvané Rytíř je označena i logem polského ministerstva zahraničí.
Polská premiérka Beata Szydlová a předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski.
Polská premiérka Beata Szydlová a předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski. | Foto: Reuters

Varšava - Polská nevládní organizace, podporovaná polským ministerstvem zahraničí, oznámila, že vytvoří síť speciálních zpravodajů v zahraničí. Ti budou informovat o pomluvách namířených proti Polsku.

Podle agentury AFP organizace Tvrz dobrého jména (Reduta Dobrego Imienia, zkratkou RDI) vytvořil k tomuto účelu aplikaci pojmenovanou Rytíř. Ta má usnadnit psaní a posílání informací přes internet.

Takové zprávy by poukazovaly na "předpokládané pomluvy" odhalené v zahraničních médiích.

Stálí zpravodajové a dobrovolníci mají "upřesňovat zemi a jazyk pomluvy, popsat událost, způsob medializace pomluvy", uvedla RDI na svém webu. Pak mají v případě nutnosti žádat opravu pomlouvačného tvrzení.

Internetová stránka pro přístup k této aplikaci je označena logem organizace a rovněž polského ministerstva zahraničí.

"Chceme, aby polská diaspora jednala společně pro dobro Polska. Počínaje individuálním upozorňováním na lži poškozující pověst Polska," napsala předsedkyně RDI Mira Wszelaková na webu organizace.

"Zprávy západních médií o Pochodu nezávislosti ukazují, že takováto akce je nezbytná," dodala.

Některá zahraničí média označila zmíněný velký pochod - zorganizovaný ve Varšavě krajní pravicí v sobotu 11. listopadu na den polské nezávislosti - za manifestaci "fašistů", protože se na něm objevilo několik hesel rasistického charakteru. Toto hodnocení celé akce polskou vládu značně popudilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy