Sikorski a tři polští ministři končí po aféře s odposlechy

ČTK ČTK
10. 6. 2015 19:20
Premiérka Kopaczová odůvodnila tento krok snahou Občanské platformy obnovit důvěru veřejnosti.
Odstupující Radoslaw Sikorski.
Odstupující Radoslaw Sikorski. | Foto: Reuters

Varšava - Z polské vlády odcházejí ministři státního pokladu, zdravotnictví a sportu. Informovala o tom premiérka Ewa Kopaczová z Občanské platformy (PO). Funkce předsedy dolní parlamentní komory Sejmu se vzdal rovněž bývalý člen vlády Radoslaw Sikorski.

Kopaczová uvedla, že chce obnovit důvěru veřejnosti ve svoji stranu, jejíž podpora čtyři měsíce před parlamentními volbami klesá. Politici, kteří ve středu podali demisi, jsou mezi aktéry takzvané odposlechové aféry.

V tomto skandálu před rokem vyšly najevo zákulisní intriky některých politiků Občanské platformy i to, že čelní představitelé země mezi sebou mluví vulgárně a zcela nediplomaticky.

"Z aféry není možné obviňovat Občanskou platformu. Nedopustím, aby se nahrávky staly předmětem hry během volební kampaně," citovala televize TVN2 premiérku Kopaczovou.

Platforma prohrává s opozicí

Podle ve středu zveřejněného průzkumu agentury TNS pro Polskou televizi by Občanská platforma Kopaczové skončila druhá za největší opoziční stranou, národně-konzervativním Právem a spravedlností (PiS) expremiéra Jaroslawa Kaczyńského.

PO by volilo 24 procent lidí, PiS 32 procent. Do parlamentu by se kromě těchto dvou stran dostalo už jen uskupení populisty a bývalého rockového hudebníka Pawla Kukize, který skončil na třetím místě v prvním kole nedávných prezidentských voleb.

Volba hlavy státu z minulého měsíce byla pro PO velkým varováním: vyhrál v ní kandidát PiS Andrzej Duda, když ve druhém kole hlasování porazil dosavadní hlavu státu Bronislawa Komorowského, kterého podporovala Občanská platforma.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vidal odešel z Barcelony za bývalým trenérem Contem do Interu

Chilský fotbalista Arturo Vidal přestoupil z Barcelony do Interu Milán. Třiatřicetiletý záložník se dohodl se španělským velkoklubem, jehož nový trenér Ronald Koeman už s ním nepočítal, na rozvázání smlouvy. V Interu by měl dvojnásobný vítěz Copy América podle médií podepsat dvouletý kontrakt s opcí na třetí sezonu.

V Miláně se Vidal znovu setká s trenérem Antoniem Contem, pod nímž hrál už v letech 2011-2015 za Juventus. Stopatnáctinásobný chilský reprezentant po příchodu do Evropy v roce 2007 působil také v bundeslize v Leverkusenu a Bayernu Mnichov. V Itálii, Německu a Španělsku se celkem osmkrát radoval z ligového titulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy