V Peru objevili dosud neznámé komunity indiánů

ČTK ČTK
13. 11. 2010 17:14
Počet a velikost těchto komunit není známa, napsala agentura AFP
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lima - Peruánské úřady předvedly v Limě oštěpy, šípy, pytle z rostlinných vláken a další předměty dokazující přítomnost dosud neznámých indiánských komunit v peruánské Amazonii. Počet a velikost těchto komunit není známa, napsala agentura AFP.

"Byli jsme nevěřícní tváří v tvář přítomnosti lidí žijících ještě v 21. století mimo globalizovaný svět a mimo stát, ale musíme konstatovat, že tito lidé v naší Amazonii skutečně jsou," řekl na tiskové konferenci peruánský ministr kultury Juan Ossio.

Vystavené předměty byly mezi loňským lednem a letošním zářím nalezeny v departementech Cuzco a Madre de Dios na jihovýchodě země. Úřady předvedly novinářům také fotografie a videozáznamy z míst nálezů.

Podle jejich odhadů žije v pralesech peruánské Amazonie asi patnáct indiánských komunit, s nimiž nebyl navázán žádný styk. "Ale je nemožné vědět, kolik jich je. Jde o skupiny, které se dobrovolně izolují," řekl Ossio, který je sám antropolog.

Státní instituce INDEPA, která má na starosti záležitosti etnických skupin mimo jiné i v amazonské oblasti, tam má pozorovací stanoviště, jejichž prostřednictvím chce v zájmu izolovaných původních obyvatel zabraňovat ilegálnímu využívání přírodního bohatství v národních parcích a rezervacích a bránit vstupu cizích lidí do těchto oblastí.

V říjnu místní tisk psal, že v departementu Madre de Dios dosud nekontaktovaní indiáni zranili oštěpem čtrnáctiletého chlapce, který vnikl na jejich území.

Indiáni tvoří asi 55 procent z víc než 27 milionů Peruánců. Organizace peruánských amazonských indiánů AIDESEP říká, že reprezentuje 65 tamních kmenů s víc než 400 tisíci příslušníky.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy