V Paříži založili stranu Republikánů. Má pomoci Sarkozymu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2015 20:45
Sobotní akce se podle očekávání zúčastnilo asi 20 000 lidí. Účastníci zakládacího sjezdu strany si museli přinést na akci své vlastní sendviče.
Bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy (na snímku s chotí Carlou) chce oživit své šance pro návrat do úřadu.
Bývalý prezident Francie Nicolas Sarkozy (na snímku s chotí Carlou) chce oživit své šance pro návrat do úřadu. | Foto: Reuters

Paříž - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes upevnil moc nad novou pravicovou stranou Republikánů, která má nahradit dosavadní Svaz pro lidové hnutí (UMP). V Paříži se dnes konal její zakládající sjezd.

Do kongresového centra na okraji metropole proudily od rána tisíce příznivců a členů strany, mávali francouzskými vlajkami a hromadně skupovali trika s nápisem Republikáni.

Bývalý šéf Elysejského paláce chce dát přejmenováním strany nový impulz svým neutuchajícím politickým ambicím, jež mají vyvrcholit podle všeho kandidaturou na prezidentský úřad v roce 2017. Název Republikáni byl v pátek schválen v dvoudenním stranickém referendu 83 procenty hlasujících.

Změna názvu strany ovšem ve Francii naráží na kritiku. Jako o republikánech totiž o sobě běžně hovoří lidé napříč politickým spektrem a někteří stoupenci levice mají za to, že Sarkozy se snaží uzurpovat si hodnoty celého národa.

"Chtěl bych se zeptat těch na levici, kdo nám chtějí odepřít název Republikáni, co jste udělali pro Republiku?" prohlásil podle agentury AP Sarkozy před jásajícím publikem. "Levice nebrání Republiku, levice je karikaturou," uvedl podle listu Le Monde Sarkozy. Opřel se rovněž do svého nástupce, současného francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který podle něj projevuje "hrůzostrašnou průměrnost", a vytkl mu, že jel raději "potřást rukou Fidelu Castrovi, než aby vzdal čest ruskému lidu".

To je narážka na nepřítomnost socialistického prezidenta na květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě. V rámci vůbec první návštěvy hlavy Francie na komunisty ovládané Kubě se Hollande naopak tento měsíc sešel s Fidelem i Raúlem Castrovými.

Za pět let v úřadu prezidenta od května 2007 do května 2012 se Sarkozy stal z politické hvězdy jedním z nejméně populárních prezidentů páté republiky. Po porážce od nynější hlavy státu se stal i prvním francouzským prezidentem od roku 1981, který nebyl zvolen na druhé funkční období.

Sarkozy se po prohře stáhl z politiky a UMP začala upadat do chaosu a vnitřního rozkladu kvůli rozepřím mezi Sarkozyho potenciálními nástupci a kvůli korupčním aférám. Jakmile začalo být zřejmé, že Hollande a jeho socialisté ztrácejí sympatie voličů kvůli neschopnosti vypořádat se s ekonomickými potížemi, pokouší se Sarkozy pravici konsolidovat a snaží se stát znovu jejím hlavním představitelem.

Bývalému francouzskému prezidentovi se dostalo i podpory od německé kancléřky Angely Merkelové, Sarkozyho bývalé kolegyně z tandemu "Merkozy", která zaslala videozáznam se zdravicí.

"Milý Nicolasi Sarkozy, milí přátelé, chtěla bych vám za sebe a za celou (Křesťanskodemokratickou unii) CDU poslat blahopřání k vašemu kongresu," uvedla podle agentury Reuters Merkelová. Doufá, že obě strany budou nadále spolupracovat.

Dnešní akce se podle očekávání zúčastnilo asi 20 000 lidí, uvedl server 20minutes.fr.

Představitelé strany, která má dluh téměř 70 milionů eur (skoro dvě miliardy Kč), se chlubili, že se jim podařilo uspořádat "pětkrát levnější sjezd", než budou mít socialisté na začátku června ve městě Poitier. Akce prý stála asi půl milionu eur (14 milionů Kč). Server 20minutes.fr poznamenává, že účastníci akce byli mimo jiné vyzváni, aby si přinesli vlastní sendviče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy