V panice během oslav byly na mostě ušlapány stovky lidí

Zahraničí Zahraničí
22. 11. 2010 23:01
Tragédie se odehrála v kambodžské metropoli Phnompenhu při slavnosti konce období dešťů
Most přes řeku Tonle Sap v kambodžské metropoli Phnompenhu, kde při tradičních oslavách konce období dešťů propukla panika a byly ušlapány stovky lidí.
Most přes řeku Tonle Sap v kambodžské metropoli Phnompenhu, kde při tradičních oslavách konce období dešťů propukla panika a byly ušlapány stovky lidí. | Foto: Reuters

Phnompenh - Prozatím 339 mrtvých potvrdily kambodžské úřady po panice, která se strhla v metropoli Phnompenhu během tradičních oslav konce období dešťů.

Počet obětí přitom v průběhu pondělní noci dramaticky narůstal - z původních 17 nahlášených mrtvých se číslo přelilo na 180, před devátou večer už to bylo 278 osob.

Pak přišlo nové číslo: 339.

Podle dostupných informací jsou mezi ušlapanými většinou ženy a mladí lidé.

Tragédie propukla na jednom z mostů přes řeku Tonle Sap, když se z dosud ne zcela vyjasněných příčin strhla v davu panika.

Stovky zraněných lidí rozvezli kambodžští záchranáři po tragédii na mostě do nemocnic v metropoli Phnompenhu.
Stovky zraněných lidí rozvezli kambodžští záchranáři po tragédii na mostě do nemocnic v metropoli Phnompenhu. | Foto: Reuters

Podle některých svědků z místa byl na počátku tragédie kolaps několika lidí v davu, který se tlačil k malému ostrůvku, aby odtud sledoval finální závod lodí.

Desítky účastníků se snažily v poslední chvíli naskákat do vody, většina z nich však uniknout nestihla. Mnozí utonuli, další podle svědků zabil elektrický proud z kabelů slavnostního osvětlení.

Kambodžský premiér Hun Sen, který nařídil okamžité vyšetření události potvrdil, že asi 400 dalších lidí bylo zraněno. "Je to největší tragédie za více než 31 let, od režimu Pol Pota," prohlásil v televizi s odkazem na bestiální režim Rudých Khmerů, jenž během 70. let vyvraždil 1,7 milionu lidí.

Třídenní Vodní festival, jímž Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období, podle odhadu úřadů letos navštívily dva miliony lidí.

Tady se to stalo. Kambodžští vyšetřovatelé prohlížejí most přes řeku Tonle Sap, na němž byly v panice udupány stovky lidí.
Tady se to stalo. Kambodžští vyšetřovatelé prohlížejí most přes řeku Tonle Sap, na němž byly v panice udupány stovky lidí. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy