V panice během oslav byly na mostě ušlapány stovky lidí

Zahraničí Zahraničí
22. 11. 2010 23:01
Tragédie se odehrála v kambodžské metropoli Phnompenhu při slavnosti konce období dešťů
Most přes řeku Tonle Sap v kambodžské metropoli Phnompenhu, kde při tradičních oslavách konce období dešťů propukla panika a byly ušlapány stovky lidí.
Most přes řeku Tonle Sap v kambodžské metropoli Phnompenhu, kde při tradičních oslavách konce období dešťů propukla panika a byly ušlapány stovky lidí. | Foto: Reuters

Phnompenh - Prozatím 339 mrtvých potvrdily kambodžské úřady po panice, která se strhla v metropoli Phnompenhu během tradičních oslav konce období dešťů.

Počet obětí přitom v průběhu pondělní noci dramaticky narůstal - z původních 17 nahlášených mrtvých se číslo přelilo na 180, před devátou večer už to bylo 278 osob.

Pak přišlo nové číslo: 339.

Podle dostupných informací jsou mezi ušlapanými většinou ženy a mladí lidé.

Tragédie propukla na jednom z mostů přes řeku Tonle Sap, když se z dosud ne zcela vyjasněných příčin strhla v davu panika.

Stovky zraněných lidí rozvezli kambodžští záchranáři po tragédii na mostě do nemocnic v metropoli Phnompenhu.
Stovky zraněných lidí rozvezli kambodžští záchranáři po tragédii na mostě do nemocnic v metropoli Phnompenhu. | Foto: Reuters

Podle některých svědků z místa byl na počátku tragédie kolaps několika lidí v davu, který se tlačil k malému ostrůvku, aby odtud sledoval finální závod lodí.

Desítky účastníků se snažily v poslední chvíli naskákat do vody, většina z nich však uniknout nestihla. Mnozí utonuli, další podle svědků zabil elektrický proud z kabelů slavnostního osvětlení.

Kambodžský premiér Hun Sen, který nařídil okamžité vyšetření události potvrdil, že asi 400 dalších lidí bylo zraněno. "Je to největší tragédie za více než 31 let, od režimu Pol Pota," prohlásil v televizi s odkazem na bestiální režim Rudých Khmerů, jenž během 70. let vyvraždil 1,7 milionu lidí.

Třídenní Vodní festival, jímž Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období, podle odhadu úřadů letos navštívily dva miliony lidí.

Tady se to stalo. Kambodžští vyšetřovatelé prohlížejí most přes řeku Tonle Sap, na němž byly v panice udupány stovky lidí.
Tady se to stalo. Kambodžští vyšetřovatelé prohlížejí most přes řeku Tonle Sap, na němž byly v panice udupány stovky lidí. | Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 26 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy