V Pákistánu zabil sebevražedný atentátník 50 osob

Zahraničí Zahraničí
5. 11. 2010 13:08
Při útoku byla kompletně zničena mešita.
Pákistán je v současnosti zemí s nejvyšším počtem pumových útoků
Pákistán je v současnosti zemí s nejvyšším počtem pumových útoků | Foto: Reuters

Péšávar - Pákistán je zemí se smutným celosvětovým primátem. A tím je nejvyšší počet pumových útoků spáchaných proti civilním cílům. Při tom pátečním zahynulo na předměstí metropole provincie Chajbar Paštunchwá Péšávaru nejméně padesát osob.

Po několikatýdenním období, během něhož v Pákistánu nedošlo k žádnému většímu masakru, na sobě odpálil sebevražedný atentátník bombu na konci ranní modlitby v jedné z místních mešit.

"Počet mrtvých se vyšplhal na pět desítek," řekl agentuře Reuters Šahíd Ulláh, vysoký úředník administrativy péšávarského předměstí Dara Adam Chíl. "Podle všeho ale ještě stoupne."

Sebevrah útočil v mešitě, v níž se v tu chvíli nacházelo okolo tří set osob. Péšávar leží na severozápadě Pákistánu.

"Právě jsem skončil modlitbu, když jsem uslyšel strašlivou ránu," vyprávěl patnáctiletý Mahíb Ulláh. "Vůbec jsem nechápal, co se stalo."

Záběry videokamer ukazovaly naříkající ženy, muže v bílých oděvech potřísněných krví a raněné, které sanitky odvážely do okolních nemocnic.

Při posledním velkém pumovém útoku zaútočil sebevražedný atentátník na procesí šíitských poutíků ve městě Kéta na jihozápadě země a zabil 54 osob.

Podle policie byly oba útoky dílem radikálů ze znesvářených islamistických skupin.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy