V Pákistánu popravili muže odsouzeného v patnácti letech

ČTK ČTK
10. 6. 2015 10:26
K popravě však došlo už v době, kdy se minimální věková hranice pro uložení nejvyššího trestu zvedla na 18 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Láhaur - Pákistán ve středu popravil muže, kterému bylo v době odsouzení teprve 15 let.

Pákistánský soud shledal Aftaba Bahadura vinným z vraždy tří lidí, kterou podle žaloby spáchal v roce 1992, informovala agentura Reuters.

Skupina na ochranu lidských práv Reprieve upozornila, že dva svědci mezitím odvolali výpověď s tím, že si ji policie vynutila mučením.

V době odsouzení Bahadura byla minimální hranice pro udělení trestu smrti 15 let; v roce 2000 Pákistán tento limit zvýšil na 18 let. Popraven tedy byl muž, který by podle nynějšího zákona trest smrti dostat nemohl.

Podle svědků Bahadur před popravou oběšením plakal a ujišťoval, že je nevinný.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf zrušil moratorium na vykonávání trestu smrti loni v prosinci den poté, co pákistánská odnož hnutí Tálibán zaútočila na školu v Péšávaru a zabila 134 žáků a 19 dospělých. Od té doby bylo v Pákistánu podle organizací pro lidská práva popraveno asi 150 lidí.

Bahadurova poprava se odehrála v době, kdy bylo již čtyřikrát odloženo vykonání popravy muže, kterému bylo podle jeho obhájců v době odsouzení teprve 14 let. Obhájci navíc uvádějí, že z něj policie v roce 2004 vynutila přiznání mučením včetně pálení cigaretou a strhávání nehtů. Úřady tvrdí, že mladíkovi bylo v době zadržení 23 let. Šafkat Husain byl obviněn, že unesl a zabil sedmiletého chlapce.

Posledního odkladu se Husain dočkal v úterý a ve středu má o jeho případu jednat Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy