V Pákistánu otevřeli muslimskou školu pro transgender lidi. Učí se číst korán i šít

Jana Václavíková Jana Václavíková
3. 4. 2021 16:50
Čtyřiatřicetileté Rani Khanové z Pákistánu se zdál před několika lety sen, ve kterém na ni promluvil její zesnulý kamarád. Řekl jí, že by měla udělat něco pro svou komunitu. Khanová je praktikující muslimka a zároveň transgender, a tak se rozhodla založit náboženskou školu pro transgenderové žáky. Vůbec první v zemi.

Školu zvanou medresa Khanová založila v hlavním pákistánském městě Islámábádu v říjnu loňského roku. Ve dvou pokojích učí žáky a žákyně o islámu nebo o tom, jak správně šít a vyšívat. Výtěžek z vyrobeného oblečení chce použít na další fungování školy, která nedostává žádné příspěvky od státu. Dosud funguje jen z darů a úspor zakladatelky. 

Přestože oficiálně žádná omezení pro transgender osoby v Pákistánu neexistují, podle agentury Reuters jsou tito lidé vystaveni diskriminaci, násilí a nepochopení. "Většina rodin nepřijímá transgender lidi. Vyhodí je z domu," vysvětluje Khanová.

První náboženská škola pro transgender žáky v Pákistánu.
První náboženská škola pro transgender žáky v Pákistánu. | Foto: Reuters

Opuštěné děti si pak musí najít vlastní způsoby obživy. "Kdysi jsem byla jednou z nich," popisuje svou vlastní zkušenost zakladatelka školy. Rodina se jí zřekla, když jí bylo třináct let, a tak kvůli přežití žebrala na ulici. Po pár letech se přidala k transgender skupině, která si vydělávala tancem na svatbách a podobných akcích. Častá je však i prostituce, připomíná agentura Reuters. 

"Když čtu korán, je mé srdce klidné," říká Simran Khanová, jedna z místních studentek. "Je to daleko lepší než život plný urážek," dodává devatenáctiletá transgender dívka. 

Přestože škola nedostává od státu peníze, úřady přislíbily pomoc, až budou její studenti hledat pracovní uplatnění. "Věřím, že když se tento model zopakuje i v dalších městech, tak se situace zlepší," říká Muhammad Hamza Shafqaat, zástupce pro Islámábád. 

Moderní zákony

V Pákistánu stejně jako v jiných zemích pocházely zákony omezující homosexuály a další sexuální menšiny z dob kolonialismu. Změna přišla až před třemi lety, kdy se pákistánský parlament rozhodl uznávat i třetí gender - tedy osoby, které se nehodí do tradičního rozdělení na muže a ženy.

Příslušníci této skupiny mají zaručena základní lidská práva, například se mohou svobodně rozhodnout, jaký gender budou mít napsaný ve svých dokumentech, nebo mohou volit. Zároveň byla zakázána diskriminace osob třetího pohlaví na pracovišti, ve škole nebo ve veřejné dopravě, píše americký LGBT magazín Them.

Podle oficiálních odhadů žilo v roce 2017 v zemi s 220 miliony obyvatel deset tisíc lidí identifikujících se jako transgender. Lidskoprávní skupiny se však domnívají, že ve skutečnosti jich je přes 300 tisíc, píše Reuters.

Nemuslimské školy pro transgender studenty

Přestože je škola Khanové první náboženskou školou pro transgender Pákistánce, není to úplně první vzdělávací instituce pro transgender žáky. Ta vznikla na jaře roku 2018. Tehdy šlo o vůbec první školu s všeobecným vzděláním pro transgender žáky v jakékoliv z muslimských zemí. 

Ve městě Láhaur ji založila nezisková organizace Exploring Future Foundation. "V pákistánské společnosti máme školy pro lidi s postižením, sirotky a menšiny, ale žádnou instituci pro transgenderové osoby. Tak jsme se rozhodli přijít se skutečným vzdělávacím systémem, abychom je povzbudili a dali jim vzdělání, aby mohly vydělávat a hrát v Pákistánu větší roli," vysvětluje zakladatel Asif Shahzad pro německou stanici Deutsche Welle

"Více než 90 procent transgender lidí čelí stejným problémům, protože se jich zřekli jejich rodiče," dodává. "Pokud bude komunita vzdělaná a bude více slyšet, tak se její členové vyhnou některým neetickým profesím."

Jeho škola nabízí dvanáct let všeobecného vzdělávání a také praktické kurzy zaměřené na vaření, grafický design, kadeřnictví nebo kosmetiku. Že je o školu zájem, dokazuje počet přihlášek, které do ní v den otevření dorazily - dvacet pět. Postupně se proto ve městech Karáčí, Islámábádu nebo v Lodhranu otevřely další školy tohoto typu.

"Jsou to lidé stejní jako my. Zaslouží si být součástí této společnosti a žít normální život jako ostatní," říká Eeman Khanová, která sama není transgender a v Shahzadově instituci vyučuje angličtinu a informatiku. "Doufám, že s pomocí této školy si najdou práci a budou v Pákistánu akceptováni."

Video: Nejsem ani muž, ani žena. Tyto kategorie už nestačí, jsou i intersex lidé, říká nebinární Eva

Kategorie muž a žena jsou málo, nechci, aby moje tělo určovalo, jak se ke mně lidi chovají, rodiče mě oslovují v mužském rodě, říká Eva Švagr | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy