Útok na kanadský parlament: Dva mrtví, dva střelci na útěku

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 10. 2014 23:27
Útočníci na parlament v kanadské metropoli Ottawě byli dva nebo tři. Jednoho z nich už policie zastřelila. Po jeho komplicích stále pátrá.
Video:

Ottawa - Kanadská policie pátrá po útočnících, kteří se stále mohou schovávat i v budově parlamentu.

Neznámý střelec v pondělí v podvečer nejprve smrtelně zranil vojáka u pomníku obětem války v centru kanadské metropole Ottawy, pak pronikl do nedaleké parlamentní budovy, kde právě k poslancům hovořil premiér Stephen Harper.

Policisté zasahují v budově parlamentu.
Policisté zasahují v budově parlamentu. | Foto: Reuters

Z komplexu se ozvalo nejméně třicet výstřelů. Policisté zhruba půldruhé hodiny po prvních výstřelech oznámili, že útočník byl uvnitř parlamentu zastřelen. Podle policejního mluvčího Chucka Benoita dál policisté pátrají po jeho dvou společnících. Jeden z nich byl podle nepotvrzených zpráv spatřen na střeše parlamentu. Po zuby ozbrojení policisté prohledávají i všechny okolní budovy.

Kanadská televizní stanice CTV News oznámila, že usmrceným útočníkem je muž jménem Michael Zehaf-Bibeau. Kanadský občan narozený v roce 1982 má údajně alžírský původ. Pocházel z Québeku a byl vyznavačem islámu.

Jeho obětí se stal Nathan Cirillo, čtyřiadvacetiletý kanadský voják z Hamiltonu v provincii Ontario.

Podle televize CBC byl střelec vyzbrojen útočnou puškou a tvář měl zakrytou šátkem. Na místo dorazil v černém automobilu, kterého se násilím zmocnil cestou, když z vozu vyhnal řidiče.

Na místo incidentu byly povolány stovky vojáků a příslušníků speciálních komand. Parlament i sousední budovy byly vyklizeny, centrum města bylo neprodyšně uzavřeno.

Policie oznámila, že střelba byla zaznamenána nejen u válečného pomníku a v parlamentu, ale i u blízkého nákupního střediska Rideau Center, které policisté následně evakuovali. Někteří svědci tvrdili, že se střílelo i v blízkém hotelu Chateau Laurier.

Policie vyzvala obyvatele, aby se nezdržovali u oken ani na střechách budov. Na místo se dostavilo několik obrněných vozů.

Celá kanadská metropole je podle místních médií v šoku, panika ale nepropukla. Rodiče ottawských školáků byli vyzváni, aby pro své děti ke školám nechodili. Školní budovy byly uzamčené a děti byly v bezpečí ve třídách, některé se uchýlily do krytů. Na výpadovkách z Ottawy policejní hlídky kontrolují všechna vozidla opouštějící město.

Ani pozdě odpoledne místního času se situace v centru Ottawy nezměnila. Ulice byly od ranní střelby zcela pusté, policisté dál bránili místním lidem středem města projít. Policejní šéf Charles Bordeleau na tiskové konferenci uvedl, že bezpečnostní operace u parlamentu dosud neskončila. O osobě mrtvého střelce, jeho komplicích ani motivech útoku nechtěl spekulovat.

Premiér je v pořádku

Premiér Stephen Harper byl podle agentury Reuters dopraven na bezpečné místo.

"Ozvala se rána a po ní série výstřelů. Všichni jsme se rozprchli. Bylo to venku za dveřmi, těsně vedle sálu," řekl ministr financí Tony Clement. Někteří lidé z parlamentu prchali přes lešení, které bylo nedávno u objektu vystavěno kvůli rekonstrukci.

Policisté prohledávají centrum Ottawy.
Policisté prohledávají centrum Ottawy. | Foto: Reuters

Premiér Harper zrušil svůj středeční pracovní program. Ke střelbě v centru hlavního města se vyslovil ve zvláštním prohlášení. Zdůraznil v něm, že i v nynější napjaté atmosféře musejí kanadská vláda a parlament pokračovat v práci. Útok na parlamentní budovu označil za opovrženíhodný, upozornil ale, že policie stále nemá veškeré potřebné informace.

České velvyslanectví v Ottawě, které leží necelý kilometr jihovýchodně od místa střelby, incident neohrozil. "Ambasáda byla okamžitě uzavřena, varovali jsme telefonicky jednu krajanku, která se mohla v okolí pohybovat," řekl chargé d'affaires Robert Tripes.

Personál zastupitelského úřadu je podle něj na místě, je v bezpečí a pracuje v normálním režimu. "Úřad je i za normální situace dobře chráněn, dalších opatření není zapotřebí," uvedl český diplomat.

Spojené státy nabídly Kanadě pomoc při zvládání následků ottawského incidentu. Nemají ale zatím informace o tom, že by šlo o útok teroristů. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to prohlásil mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident Barack Obama se podle něj telefonicky spojil s premiérem Harperem, aby mu tlumočil soustrast a solidaritu amerického lidu.

Obama zdůraznil, že Kanada a USA musí v obraně před útoky teroristů koordinovat své kroky.

V posledních dnech jde už o druhý podobný incident. V pondělí kanadská policie zastřelila muže, který autem najel do dvojice vojáků a vážně je zranil. Jeden z nich posléze zemřel.

Podle úřadů šlo o pětadvacetiletého muže, o němž shromažďovala informace místní protiteroristická policie, protože se v poslední době radikalizoval.

 

Právě se děje

Další zprávy