Norská policie odpálila bombu, kvůli které uzavřela centrum Osla. Podezřelým je mladík z Ruska

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 4. 2017 17:42
Podle policie mohla podomácku vyrobená bomba způsobit jen omezené škody. Zpočátku si ale policisté nebyli jisti účinkem zařízení, proto vyklidili okolí bomby. Vyšetřovatelé zadrželi možného strůjce objeveného zařízení. Jde o sedmnáctiletého občana z Ruska, který v Norsku žádal o azyl. Policie také zvýšila stupeň teroristické hrozby v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Oslo - Norská policie v noci ze soboty na nědeli provedla kontrolovanou explozi výbušného zařízení, které krátce předtím nalezla v centru Osla

Podezřelý, který byl v souvislosti s bombou zadržen, je sedmnáctiletý občan z Ruska, který v Norsku žádal o azyl. Zatím není jasné, jestli zadržený plánoval teroristický útok. Sdělila to norská policie a státní zastupitelství. 

Zatčený je podezřelý z držení výbušných látek a z manipulace s nimi, uvedl prokurátor. Jeho záměry nyní vyšetřovatelé zkoumají a zjišťují, zda neměl komplice.

Policejní bezpečnostní služba (PST) zvýšila po nálezu bomby stupeň teroristické hrozby v zemi na "pravděpodobnou" z "možné". Podle policie mohla podomácku vyrobená bomba způsobit jen omezené škody.

Šéfka PST Marie Benedicte Björnlandová jméno zatčeného mladíka nesdělila, uvedla ale, že o něm norské zpravodajské služby věděly. Do země přišel se svou rodinou v roce 2010 a požádal o azyl, stal se ale součástí islamistů, uvedla šéfka PST podle agentury AP.

"Je pravděpodobné, že útoky ve Francii, Německu, Británii, Rusku a Švédsku mohou v Norsku vyvolat napodobování u lidí se sympatiemi k islámu," citovala agentura AP Björnlandovou, která mluvila o místech útoků islamistů v Evropě za poslední rok.

"Chlapecký nerozum"

Obhájkyně podezřelého Aase Karine Sigmondová médiím řekla, že její klient popírá, že by spáchal něco nezákonného, a že se distancoval od džihádistické organizace Islámský stát. "Šlo jen o chlapecký nerozum," uvedla Sigmondová.

"Tyto útoky prokázaly, jak je snadné je uskutečnit, a ukazují ostatním, že je možné udělat něco podobného," dodala.

Podle policejního náčelníka Vidara Pedersena bylo před stanicí metra Groenland v centru metropole nalezeno podezřelé zařízení, jehož možným účinkem si policie zprvu nebyla jista. Policisté proto vyklidili okolí, především lidi z barů a restaurací, které byly v sobotu večer plné.

Poté policejní pyrotechnici zařízení zneškodnili. Teprve následně Pedersen novinářům potvrdil, že šlo o bombu.

V Norsku a dalších severských zemích byla ode dneška zavedena zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve Stockholmu, kde nákladní vůz najel do lidí na rušné nákupní ulici, přičemž zemřely čtyři osoby a dalších 15 bylo zraněno. Podezřelý z něj je 39letý muž původem z Uzbekistánu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy