Norská policie odpálila bombu, kvůli které uzavřela centrum Osla. Podezřelým je mladík z Ruska

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 4. 2017 17:42
Podle policie mohla podomácku vyrobená bomba způsobit jen omezené škody. Zpočátku si ale policisté nebyli jisti účinkem zařízení, proto vyklidili okolí bomby. Vyšetřovatelé zadrželi možného strůjce objeveného zařízení. Jde o sedmnáctiletého občana z Ruska, který v Norsku žádal o azyl. Policie také zvýšila stupeň teroristické hrozby v zemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Oslo - Norská policie v noci ze soboty na nědeli provedla kontrolovanou explozi výbušného zařízení, které krátce předtím nalezla v centru Osla

Podezřelý, který byl v souvislosti s bombou zadržen, je sedmnáctiletý občan z Ruska, který v Norsku žádal o azyl. Zatím není jasné, jestli zadržený plánoval teroristický útok. Sdělila to norská policie a státní zastupitelství. 

Zatčený je podezřelý z držení výbušných látek a z manipulace s nimi, uvedl prokurátor. Jeho záměry nyní vyšetřovatelé zkoumají a zjišťují, zda neměl komplice.

Policejní bezpečnostní služba (PST) zvýšila po nálezu bomby stupeň teroristické hrozby v zemi na "pravděpodobnou" z "možné". Podle policie mohla podomácku vyrobená bomba způsobit jen omezené škody.

Šéfka PST Marie Benedicte Björnlandová jméno zatčeného mladíka nesdělila, uvedla ale, že o něm norské zpravodajské služby věděly. Do země přišel se svou rodinou v roce 2010 a požádal o azyl, stal se ale součástí islamistů, uvedla šéfka PST podle agentury AP.

"Je pravděpodobné, že útoky ve Francii, Německu, Británii, Rusku a Švédsku mohou v Norsku vyvolat napodobování u lidí se sympatiemi k islámu," citovala agentura AP Björnlandovou, která mluvila o místech útoků islamistů v Evropě za poslední rok.

"Chlapecký nerozum"

Obhájkyně podezřelého Aase Karine Sigmondová médiím řekla, že její klient popírá, že by spáchal něco nezákonného, a že se distancoval od džihádistické organizace Islámský stát. "Šlo jen o chlapecký nerozum," uvedla Sigmondová.

"Tyto útoky prokázaly, jak je snadné je uskutečnit, a ukazují ostatním, že je možné udělat něco podobného," dodala.

Podle policejního náčelníka Vidara Pedersena bylo před stanicí metra Groenland v centru metropole nalezeno podezřelé zařízení, jehož možným účinkem si policie zprvu nebyla jista. Policisté proto vyklidili okolí, především lidi z barů a restaurací, které byly v sobotu večer plné.

Poté policejní pyrotechnici zařízení zneškodnili. Teprve následně Pedersen novinářům potvrdil, že šlo o bombu.

V Norsku a dalších severských zemích byla ode dneška zavedena zvýšená bezpečnostní opatření v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve Stockholmu, kde nákladní vůz najel do lidí na rušné nákupní ulici, přičemž zemřely čtyři osoby a dalších 15 bylo zraněno. Podezřelý z něj je 39letý muž původem z Uzbekistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy