Mimořádná zpráva

V olympijském Riu vyšly do ulic tisíce Brazilců, vadí jim bývalá i současná vláda

ČTK ČTK
1. 8. 2016 7:51
Tisíce lidí protestovaly v neděli v řadě brazilských měst proti současné vládě, na jiných demonstracích zase obyvatelé volali po definitivním sesazení dočasně odstavené prezidentky Dilmy Rousseffové. Informovala o tom agentura EFE. Do ulic vyšly tisíce lidí i v Riu de Janeiro, kde v pátek začínají letní olympijské hry. "Pryč s Dilmou" či "Vězení pro Lulu" stálo na transparentech, které nesli demonstranti za zvuků národní hymny a tónů samby na pláž Copacabana v Riu. Podle odhadu zpravodaje AFP se protestujících na pláži Copacabana shromáždilo na čtyři tisíce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Brazilská vláda a dočasně sesazená prezidentka Dilma Rousseffová se potýkají s další vlnou protestů nespokojených Brazilců. Tisíce lidí se v neděli sešly v Riu de Janeiro, kde už v pátek začínají olympijské hry, a v dalších brazilských městech, aby demonstrovaly proti nejednoznačnému sesazení neoblíbené prezidentky a proti současné vládě Michela Temera, který v polovině května dočasně nahradil Rousseffovou v čele země.

Protivládním demonstrantům se nelíbí mimo jiné seškrtání sociálních programů, které spustil před lety exprezident Luiz Inácio Lula da Silva a které pomohly milionům Brazilců dostat se z bídy.

K naplánovaným protivládním demonstracím se přidaly také další shromáždění požadující definitivním sesazení dočasně odstavené prezidentky Rousseffové. Právě v neděli bylo totiž oznámeno, že poslední fáze procesu začne 29. srpna. Rousseffovou čeká hlasování senátorů o definitivním zbavení nejvyššího úřadu kvůli obvinění z manipulací s výsledky státního rozpočtu.

O víkendu rovněž média přinesla zprávu, že exprezident Lula da Silva se bude před soudem zodpovídat z bránění spravedlnosti v korupčním skandálu kolem ropné společnosti Petrobras. Tato kauza již přes rok hýbe brazilskou politickou scénou a týká se desítek politiků různých stran. Na 90 osob, většinou podnikatelů či manažerů, už bylo v kauze odsouzeno.

Na 3000 lidí protestovalo v neděli proti Rousseffové a jejímu předchůdci v úřadu prezidenta Lulovi také v hlavním městě Brazílie Riu de Janeiru, kde už za čtyři dny začínají olympijské hry. Hesla proti oběma kdysi velmi populárním státníkům vykřikovali demonstranti oblečení do zelenožlutých národních barev před sídlem parlamentu.

Na pláži Copacabana v Riu se podle odhadu zpravodaje AFP sešlo na čtyři tisíce nespokojených Brazilců.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy