V okolí havajské sopky Kilauea byla nařízena evakuace, láva začala téct do obydlené oblasti

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 12:10
Erupce havajské sopky Kilauea přinutila úřady nařídit evakuaci okolo 1700 lidí z jižní části ostrova Havaj. Proud lávy začal téct do obydlené oblasti největšího havajského ostrova, informovala agentura AP. Úřady krátce před erupcí zvýšily výstrahu před vulkánem na nejvyšší stupeň, který znamená bezprostřední ohrožení. Opustit své domovy musejí obyvatelé města Leilana Estates na jihovýchodním úpatí sopky. Podle místních láva tryská ze sopky desítky metrů vysoko a šířka proudu tekoucího poblíž obydlené oblasti dosahuje téměř dvou set metrů. Erupci tento týden na místě předcházela řada slabších zemětřesení, většinou o síle okolo dvou stupňů.
Na Havaji vybuchla sopka. Láva tryská desítky metrů vysoko | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy