V Oklahomě řádila tornáda, zemřelo pět lidí

Andrej Brabec
11. 5. 2010 8:30
V mnoha okresech tornáda zdevastovala obydlí, tisíce lidí byly bez proudu
Tornádo nad Oklahomou, převzato ze zpravodajství CNN.
Tornádo nad Oklahomou, převzato ze zpravodajství CNN. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Oklahoma - Nejméně pět lidí zahynulo po sérii tornád, která se v pondělí přehnala přes stát Oklahoma, informoval státní krizový štáb.

Podle šéfa štábu Alberta Ashwooda tři lidé zemřeli v okresu Cleaveland, dalšího mrtvého objevili poblíž města Choctaw.

Během pondělní noci nebylo známo, kde zemřela pátá osoba.

Nemocnice ve městě Norman během pondělní noci přijala osm pacientů v kritickém stavu.

Nejméně 25 dalších lidí s tržnými ranami a poraněním hlavy zaplnilo čekárny Normanské oblastní nemocnice.

Dvacet lidí bylo ošetřeno v Moorově zdravotním zařízení severně od Normanu.

Zdravotnické zařízení v Oklahoma City dle svého mluvčího ošetřilo dva pacienty se zlomeninami.

V Normanu jsou převrácená auta, stržené drátové stojany, vytrhané stromy a těžce poškozené domy.

Jedno z tornád přímo zasáhlo a následně zničilo odpočívadlo východně od Oklahoma City. Sedm lidí z jeho okolí bylo ve stabilizovaném stavu transportováno do nejbližších nemocnic.

"Tři z nás tu byli tak trochu uvěznění, drželi jsme zavřené dveře a modlili se k Bohu, abychom nezemřeli a všichni ostatní byli v bezpečí," řekla CNN zaměstnankyně odpočívadla Charlescie Greenwayová.

Šéf krizového štábu prohlásil, že týmy počítají škody nejméně ve 13 okresech a řada domů prý byla poškozena.

Americký červený kříž otevřel dvě přístřeší ve městech McCloud a Tecumseh a další potřeby nadále vyhodnocuje.

Podle oklahomské plynárenské a elektrárenské společnosti bylo přes 31 tisíc domácností v Oklahoma City bez elektřiny a téměř 15 tisíc k ní nemělo přístup také ve městě Norman.

Šéf štábu Ashwood řekl, že předběžné zprávy z Normanu naznačují, že je poškození "podobné tomu, jaké byste viděli při tornádu EF3 (Fujitovy stupnice)". Takové tornádo se pohybuje rychlostí až 266 km/h.

Před možným vznikem tornád meteorologové varovali již v průběhu pondělí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy