Video: V odlehlé části Sibiře se objevil záhadný kráter

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 7. 2014 15:25
Rusko vyslalo na místo tým vědců, kteří odeberou vzorky. Zatím není jasné, zda vytvoření kráteru souvisí s velkým podzemním výbuchem plynu.
Jámu vyfotil z helikoptéry inženýr Konstantin Nikolajev.
Jámu vyfotil z helikoptéry inženýr Konstantin Nikolajev. | Foto: YouTube

MoskvaRuské vědce čeká úkol objasnit původ záhadného kráteru, který se objevil v odlehlé oblasti na severovýchodě Sibiře. V místech, kde slunce svítí velmi zřídka a teplota často padá k minus padesáti stupňům Celsia.

Kráter vznikl na severovýchodě Ruska ve velmi řídce osídlené oblasti.
Kráter vznikl na severovýchodě Ruska ve velmi řídce osídlené oblasti. | Foto: Aktuálně.cz

Kráter má průměr osmdesát metrů a nachází se poblíž velkého ložiska zemního plynu Bovaneckij na poloostrově Jamal (tak se nazývá i plynovod, který odtud vede směrem na západ). 

Fotografie "díry" pořídila posádka helikoptéry. Podle prvních analýz je kráter vytvořen odspodu a tmavší půda na povrchu ukazuje na to, že vznikl kvůli extrémně vysoké teplotě v daném místě.

Záhadný kráter na Sibiři
Záhadný kráter na Sibiři | Video:

Plyn v této oblasti objevili Rusové v roce 1972, těží zde společnost Gazprom.

Není však jasné, zda vytvoření kráteru souvisí se zemním plynem. Například s velkým podzemním výbuchem.

Je to však pravděpodobnější varianta než dopad meteoritu, uvedla ruská televize Zvezda TV.

Webová stránka Siberian Times cituje vědkyni Annu Kurčatovovou, podle níž zřejmě explodoval mix vody, plynu a soli pod zemí. Plyn nahromaděný v ledu se pravděpodobně smísil s pískem a solí, míní pracovnice Subarktického vědeckého výzkumného centra.

Na místě už je mimořádná expedice vědců a akademiků, která odebírá vzorky z půdy a vzduchu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy