V oceánech plave víc odpadků než ryb. Probudily už i EU

Monika Horáková
11. 11. 2010 9:37
Do roku 2020 mají evropské státy udělat vše proto, aby zmírnily znečištění moří
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

* Doplnili jsme vyjádření českého europoslance Pavla Poce

Brusel - V oceánu, v oblasti kolem Havaje, plavou dvě obří "skvrny" z odpadků, které se svou velikostí vyrovnají ploše Španělska.

Není to odstrašující unikát. Podle oceánografa a objevitele obří mořské skládky Charlese Moora připadalo v roce 1999 na každý kilogram tuňáků, chobotnic a žraloků šest kilogramů plovoucích kelímků od jogurtu, golfových míčků a zubních kartáčků.

Podle dnešních Mooreových odhadů, které citoval například rakouský deník Die Presse, je už poměr plastového odpadu a mořských živočichů v oceánu šestkrát vyšší.

Čemu věří EU...

Co s tím? Evropská unie vydala už v červnu 2008 směrnici Evropského parlamentu a Rady EU, v níž zveřejnila svou strategii pro ochranu mořského prostředí. Směrnice se týká zejména členských států při mořském pobřeží.

Smyslem normy je podílet se na "dobrém stavu mořských vod". Do roku 2020 mají jednotlivé členské státy přijmout opatření, která povedou k tomu, aby "vlastnosti a množství odpadků v moři neškodily pobřežnímu ani mořskému prostředí".

Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) kvůli znečištění plasty ročně uhyne přes milion mořských ptáků a více než 100 000 mořských savců. Zvířata si totiž odpadky pletou s potravou.

"Nejsem si vůbec jistý, jestli ta pole plastů, o kterých je řeč, pocházejí zejména z produkce států EU. To je spíš také otázka Spojených států a tam teď po volbách asi moc životní prostředí chránit nebudou," naznačil skepsi český europoslanec Pavel Poc, který zároveň působí ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu.

V září 2010 se téma dostalo i na stůl Evropské komise. Kromě jiného rozhodla, že "je zapotřebí určit činnost, s níž je znečištění odpadem spojeno, případně i původ odpadu".

...a v co věří objevitel

Protože se ovšem plasty vyrobené z ropy rozkládají velmi dlouho, bude určování původu odpadu částečně i výletem do historie. Podle vědců nejsou v mořské hromadě odpadků výjimkou ani plasty staré padesát let.

Jak už deník Aktuálně.cz informoval, odpadkové skvrny se v průběhu roku pohybují v oceánu až 1600 kilometrů směrem na jih a opět na sever.

Během jevu známého jako El Niňo, kdy se voda v těchto místech oceánu otepluje, doplují ještě dále. Přibližně jedna pětina celkového množství odpadků pochází z lodí či ropných plošin. Zbytek doplaval od pevniny.

A co říká na snahy Evropské unie objevitel mořské skládky Charles Moore? Je spíše skeptický.

Podle něj neexistuje žádná technologie, kterou by se dal zanesený oceán vyčistit. A i pokud by existovala, nebude mít smysl, dokud lidé nepřestanou ukládat vyprodukovaný odpad do moří.

 

Právě se děje

Další zprávy