Do třiceti let bude v oceánu více plastů než ryb, řekl generální tajemník OSN

ČTK ČTK
27. 6. 2022 21:27
Bez drastických opatření hrozí, že bude ve světových oceánech do roku 2050 více plastů než ryb. Na konferenci OSN o oceánech, která v pondělí začala v Lisabonu, to řekl generální tajemník OSN António Guterres. Ten vyzval státy celého světa, aby se zasadily o větší ochranu světových moří.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle ekologických organizací jsou oceány největším ekologickým systémem, který nemá mezinárodní ochranu, uvedla agentura AP.

"Bez zdravých oceánů nemůžeme mít ani zdravou planetu," řekl Guterres. Ve svém proslovu na zahájení konference se zaměřil na rostoucí znečištění oceánů. V jejich vodách každý rok končí na osm milionů tun plastového odpadu. "Bez drastických akcí by do roku 2050 celková hmotnost plastů v oceánech mohla být vyšší než ryb," uvedl Guterres.

Šéf OSN také varoval před dalšími zdroji znečištění či nadměrným rybolovem. Vyzval k větší ochraně před dopady změn klimatu na oceány i k ochraně lidí žijících v blízkosti oceánů. Růst hladin světových moří totiž podle něj ohrožuje řadu ostrovních států i měst, která se nachází na pobřeží.

Podle Guterrese se od první konference OSN o oceánech, jež se uskutečnila v roce 2017 v New Yorku, mnoho vlád, místních komunit i soukromých subjektů začalo snažit o zlepšení stavu světových oceánů. "Společně toho musíme ještě mnoho udělat," uvedl Guterres. Vyzval například ke snížení emisí v námořní dopravě, k výstavbě na pobřeží, která bude schopná čelit dopadům klimatických změn, či k větším investicím do obnovy mořských ekosystémů.

Velmi kritické k postupu světových vlád jsou ekologické organizace. Podle nich se státy dostatečně nesnaží, aby zajistily mezinárodní ochranu oceánů. Poukazují na neschopnost vlád dohodnout se na smlouvách, které by měly závazná ustanovení. "Nepotřebujeme další prázdná slova doprovázená vágními prohlášeními a dobrovolnými závazky," uvedla představitelka organizace Greenpeace Laura Mellerová. Podle skupiny Ocean Rebellion, která uspořádala před sídlem konference protest, jsou oceány "stále nechráněné a umírají nám před očima".

Vlády se například nedokáží shodnout na nové úmluvě, jež má chránit biologickou rozmanitost oceánů a mořské zdroje před nadměrným využíváním. Vlády o ní jednají přes deset let a poslední kolo rozhovorů skončilo v březnu nezdarem. Další se má uskutečnit v srpnu. Guterres v pondělí novinářům řekl, že dosažení dohody maří sobectví některých států, aniž by je konkrétně jmenoval.

Pětidenní konference v Lisabonu, které se účastní představitelé více než 120 států, by mohla uspíšit dosažení shody nad novou smlouvu, věří představitelé OSN. Samotná konference podle agentury AP skončí nezávazným prohlášením.

Oceány pokrývají 70 procent zemské plochy, vytváří 50 procent kyslíku a zadržují zhruba čtvrtinu emisí oxidu uhličitého, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy