V Austrálii se zřítil letoun se třemi americkými hasiči, pomáhali v boji s požáry

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2020 10:13
Při zřícení letounu C-130 Hercules, který hasil lesní požáry v Austrálii, zahynuli všichni tři členové posádky. Podle agentury AP jde o Američany, kteří v boji s plameny pomáhali australským hasičům.
Letadlo hasí požáry v Novém Jižním Walesu - ilustrační foto.
Letadlo hasí požáry v Novém Jižním Walesu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Letoun hasil požár ve státě Nový Jižní Wales v oblasti Snowy Monaro. Smrt posádky potvrdila premiérka státu Gladys Berejiklianová.

"Jediná věc, kterou mám ze zpráv z terénu, je, že se letadlo zřítilo a na místě dopadu byla ohnivá koule," sdělil novinářům zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. "V této fázi nemáme žádné náznaky toho, co mohlo být příčinou havárie," dodal.

Pobočka kanadské společnosti Coulson Aviation v americkém státě Oregon uvedla v prohlášení, že ztratila jeden z letounů při hašení australských požárů. Po dobu vyšetřování tragédie pozastavila lety svých zbylých letadel v Austrálii.

Touto havárií vzrostl počet mrtvých v důsledku katastrofálních požárů, které vypukly na východním pobřeží Austrálie v září, na 31. Plameny zničily 2600 domů, sežehly území o rozloze větší než Česká republika a zabily miliony zvířat.

Kvůli zuřícím lesním požárům bylo ve čtvrtek uzavřeno letiště v metropoli Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily.

"Přílety a odlety byly odloženy kvůli hašení," uvedlo letiště na Twitteru. Dopravní policie v jiném příspěvku napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy