Hrdina Norska. Muslimský senior Mohammad Rafiq pomohl zneškodnit útočníka v mešitě

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
11. 8. 2019 14:06
Norská policie vyšetřuje střelbu v mešitě hlavního města Oslo jako možný teroristický útok. Incident se odehrál v sobotu, naštěstí se obešel bez obětí na životech. Lehčí zranění utrpěl jeden člověk. Věřící zpacifikovali podezřelého ještě před příjezdem policie.
Mohammad Rafiq (vpravo), nový hrdina Norska.
Mohammad Rafiq (vpravo), nový hrdina Norska. | Foto: Reuters

"Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu," prohlásil zástupce policie Rune Skjold. Představitel mešity norským médiím řekl, že pachatele přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.

Podle britského deníku The Independent bylo v době útoku v mešitě asi 15 lidí. Dva z nich se neohroženě vydali proti muži ozbrojeném dvěma brokovnicemi a pistolí. Jedním z nich byl pětašedesátiletý senior, muslim Mohammad Rafiq.

Dle svědků ho povalil na zem, zatímco další z věřících, Mohamed Iqbal, udeřil norského extremistu do hlavy. Na zemi ho pak drželi až do příjezdu policie. Incident tak měl v mešitě jen jednoho lehce zraněného - právě Mohammada Rafiqa.

K mešitě se okamžitě sjely sanitní vozy, naštěstí nakonec nebyly potřeba.
K mešitě se okamžitě sjely sanitní vozy, naštěstí nakonec nebyly potřeba. | Foto: Reuters

"Pan Skjold ocenil 'velkou odvahu', kterou projevili pan Rafiq a pan Iqbal při zneškodňování střelce, a dodal: 'Není pochyb o tom, že jejich úsilí zabránilo tomu, aby měl útok zcela odlišný výsledek,'" píše The Independent.

Policie nicméně informovala o nalezení mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže a jejíž tělo se nacházelo v domě střelce.

Nor, šiřitel extremismu

Policie popsala podezřelého jako "norského muže" s tím, že informacemi o něm disponovala už před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s "kriminálním pozadím", podle všeho jednal na vlastní pěst.

Mešita již dříve v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu zavedla zvláštní bezpečnostní opatření. Nejhorší teroristický útok v dějinách Nového Zélandu proběhl letos v březnu ve městě Christchurch, vyžádal si 51 mrtvých a 50 zraněných.

Video: Nový Zéland v šoku. Ohrožení je reálné, muslimky tady v burkách nepotkáte, říká Čech

Lidé nedokáží zpracovat, co se stalo, Nový Zéland je složen z migrantů, muslimská komunita je součástí života ve městě, říká František Zuchnický | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy