Hrdina Norska. Muslimský senior Mohammad Rafiq pomohl zneškodnit útočníka v mešitě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 8. 2019 14:06
Norská policie vyšetřuje střelbu v mešitě hlavního města Oslo jako možný teroristický útok. Incident se odehrál v sobotu, naštěstí se obešel bez obětí na životech. Lehčí zranění utrpěl jeden člověk. Věřící zpacifikovali podezřelého ještě před příjezdem policie.
Mohammad Rafiq (vpravo), nový hrdina Norska.
Mohammad Rafiq (vpravo), nový hrdina Norska. | Foto: Reuters

"Vyšetřujeme to jako pokus o provedení teroristického činu," prohlásil zástupce policie Rune Skjold. Představitel mešity norským médiím řekl, že pachatele přemohli sami věřící ještě před příjezdem policie.

Podle britského deníku The Independent bylo v době útoku v mešitě asi 15 lidí. Dva z nich se neohroženě vydali proti muži ozbrojeném dvěma brokovnicemi a pistolí. Jedním z nich byl pětašedesátiletý senior, muslim Mohammad Rafiq.

Dle svědků ho povalil na zem, zatímco další z věřících, Mohamed Iqbal, udeřil norského extremistu do hlavy. Na zemi ho pak drželi až do příjezdu policie. Incident tak měl v mešitě jen jednoho lehce zraněného - právě Mohammada Rafiqa.

K mešitě se okamžitě sjely sanitní vozy, naštěstí nakonec nebyly potřeba.
K mešitě se okamžitě sjely sanitní vozy, naštěstí nakonec nebyly potřeba. | Foto: Reuters

"Pan Skjold ocenil 'velkou odvahu', kterou projevili pan Rafiq a pan Iqbal při zneškodňování střelce, a dodal: 'Není pochyb o tom, že jejich úsilí zabránilo tomu, aby měl útok zcela odlišný výsledek,'" píše The Independent.

Policie nicméně informovala o nalezení mrtvé ženy, která byla příbuznou zadrženého muže a jejíž tělo se nacházelo v domě střelce.

Nor, šiřitel extremismu

Policie popsala podezřelého jako "norského muže" s tím, že informacemi o něm disponovala už před incidentem. Podle Skjolda šířil na internetu extremistický obsah. Neoznačil ho však za osobu s "kriminálním pozadím", podle všeho jednal na vlastní pěst.

Mešita již dříve v reakci na střelbu ve dvou mešitách na Novém Zélandu zavedla zvláštní bezpečnostní opatření. Nejhorší teroristický útok v dějinách Nového Zélandu proběhl letos v březnu ve městě Christchurch, vyžádal si 51 mrtvých a 50 zraněných.

Video: Nový Zéland v šoku. Ohrožení je reálné, muslimky tady v burkách nepotkáte, říká Čech

Lidé nedokáží zpracovat, co se stalo, Nový Zéland je složen z migrantů, muslimská komunita je součástí života ve městě, říká František Zuchnický | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy