V Nizozemsku vybíjejí drůbež po tisících kvůli ptačí chřipce

ČTK ČTK
30. 11. 2014 11:53
V zemi se objevilo další ohnisko nákazy. Drůbeží farma na západě země se musela zbavit 28 tisíc ptáků.
Foto: Reuters

Amsterodam - V Nizozemsku se objevilo už čtvrté ohnisko nákazy ptačí chřipkou. Místní úřady v neděli uvedly, že laboratoře odhalily nebezpečný chřipkový kmen H5N8 na drůbeží farmě ve městě Zoeterwoude na západě země. Kvůli nákaze tam bylo vybito 28 000 ptáků.

Veterináři nyní zkoumají i další drůbeží farmy v okolí místa nákazy a uvalili dočasný zákaz na převoz drůbeže a drůbežích produktů. V postižené oblasti se tak nebudou moci zvířata, vejce či stelivo převážet po dobu následujících 30 dní.

Virus je v Německu i Británii

Kmen ptačí chřipky H5N8 se letos objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny. Kromě Nizozemska se v poslední době objevil v Evropě na farmách v Německu a Británii.

Ptačí chřipka je pro lidi nebezpečná, ale riziko nákazy je podle odborníků velmi malé. Člověk se totiž může případně nakazit jen velmi úzkým kontaktem s nemocnými ptáky.

 

Právě se děje

před 48 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy