V Nikaragui začala výstavba dalšího průplavu, spojí oceány

ČTK ČTK
22. 12. 2014 19:47
Stavební práce na průplavu o délce 278 kilometrů by měly být dokončeny v roce 2019. Kanál bude širší a hlubší než konkurenční Panamský průplav.
Managua, ilustrační foto.
Managua, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Managua - V Nikaragui dnes byla oficiálně zahájena výstavba nového průplavu, který spojí Atlantský a Tichý oceán. Slavnostního výkopu se podle agentury Reuters zúčastnil nikaragujský viceprezident Moisés Halleslevens a čínský magnát Wang Ťing. Wang kontroluje čínskou společnost HKND Group, která vodní dílo buduje.

"Tato chvíle se zcela jistě zapíše do historie. Oznamuji, že práce na velkém kanálu v Nikaragui začaly," prohlásil při zahajovací slavnosti Wang.

Stavba za asi 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) má být podle vlády šetrná k životnímu prostředí a má vytvořit v Nikaragui, která je jednou z nejchudších zemí Latinské Ameriky, až 50 000 nových pracovních míst.

Stavební práce na průplavu o délce 278 kilometrů by měly být dokončeny v roce 2019. Kanál bude širší a hlubší než konkurenční Panamský průplav. V rámci projektu se počítá také s výstavbou dvou přístavů, letiště a průmyslové zóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy