V Nikaragui spadl meteorit, místní vyděsil silný výbuch

ČTK ČTK
8. 9. 2014 6:35
Byl "relativně malý" a nejspíš pocházel z asteroidu, který se v těchto dnech pohyboval v těsné blízkosti Země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube

Managua - Úřady ve středoamerické Nikaragui oznámily, že silný výbuch, který v noci na neděli zaznamenali obyvatelé metropole Managua, způsobil malý meteorit.

Dopadl v zalesněné oblasti nedaleko místního letiště, nikdo nebyl zraněn. Celý incident nyní zkoumá speciálně vytvořená komise, vláda chce do země pozvat i mezinárodní experty, uvedla agentura AP.

Podle vládního mluvčího Rosaria Murilla byl meteorit "relativně malý" a nejspíš pocházel z asteroidu, který se v těchto dnech pohyboval v těsné blízkosti Země.

Zanechal po sobě kráter o poloměru 12 metrů a hloubce pět metrů, uvedl místní expert Humberto Saballos. "Může pocházet z asteroidu, to se děje běžně. Musíme vše více prozkoumat, mohl to být led či skála," dodal.

Experti zatím nevědí, jestli se meteorit rozpadl po dopadu, nebo zda zůstal pohřbený v zemi.

Podle jiného z vědců Wilfrieda Straucha je nicméně velmi zvláštní, že nikdo nenahlásil, že by viděl nějaký záblesk světla na obloze.

Místní obyvatelé jen uvedli, že zaslechli v sobotu v noci silný výbuch. "Seděl jsem na verandě a neviděl jsem nic. Najednou jsem uslyšel hlasitý výbuch. Mysleli jsme si, že je to bomba, protože jsme cítili silnou tlakovou vlnu," řekl Jorge Santamaria, který žije nedaleko místa dopadu.

V Nikaragui se nachází více než 20 sopek a častá jsou zde i zemětřesení, uvedla agentura Reuters. Někteří z místních obyvatel se proto rovněž domnívali, že by mohlo jít o explozi související s otřesy.

 

Právě se děje

Další zprávy