V Nigeru zadrželi ministra, šetří ho kvůli obchodu s dětmi

ČTK ČTK
24. 8. 2014 7:51
Ministr Abdou Labo se ve vazbě ocitl poté, co byla v souvislosti se stejnou kauzou zadržena i jeho manželka spolu s dalšími téměř dvaceti lidmi.
Ministr Nigeru byl zadržen kvůli případu obchodu s dětmi.
Ministr Nigeru byl zadržen kvůli případu obchodu s dětmi. | Foto: Naďa Straková

Niamey - Policie v Nigeru zadržela tamního ministra zemědělství, podezírá ho ze zapojení do obchodování s novorozenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní soudní zdroje.

Ministr Abdou Labo se ve vazbě ocitl necelé dva měsíce poté, co byla v souvislosti se stejnou kauzou zadržena i jeho manželka spolu s dalšími téměř dvaceti lidmi. Mezi zadrženými tehdy byly i ženy dalších vysoce postavených politiků.

Ministr Labo v červnu ihned po zadržení své ženy popřel jakékoli zapojení do trestné činnosti. Jeho nynější zatčení potvrdil i mluvčí jeho strany Kabirou Adamou.

"Měli jsme dnes ráno jednání strany. Ministr zavolal a řekl nám, že se soudce rozhodl vzít ho do vazby. Stále je považován za nevinného," uvedl v sobotu Adamou.

Kliniky pro těhotné

Většina dětí, se kterými měla skupina obchodovat, pocházela z Nigérie, kde existují speciální kliniky pro těhotné, které jsou ochotné své potomky prodat.

Zločinecká síť pracovala v trojúhelníku Nigérie-Benin-Niger a na vyšetřování se podílejí všechny tyto státy. Mezi zadrženými jsou i úředníci matrik a zdravotníci.

Chudá středoafrická země Niger, kde žije více než 17 milionů lidí, má velmi vysokou porodnost - na jednu ženu tam připadá v průměru více než sedm dětí.

"Máme zde dostatek dětí a ti, kdo po nich touží, je mohou adoptovat. Je to čestnější, než využívat nelegálního obchodu," řekl Mohamed Anmansour, který se specializuje na problém otrokářství.

Jedno dítě za tisíce eur

Děti, které se nabízejí k odprodeji, pocházejí velmi často z takzvaných továren na děti v Nigérii. Ženy, které otěhotněly nechtěně nebo při znásilnění, tam mohou porodit na specializovaných klinikách a za dítě, které si nepřejí, dostanou zaplaceno.

Novorozenci jsou prodáváni za tisíce eur, přičemž chlapci za více než holčičky. Rodičky dostanou zaplaceno v řádu stovek eur.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy