V Nigérii už 460 mrtvých, prý nejde o náboženské spory

Monika Horáková
21. 1. 2010 9:26
Z bezpečnostních důvodů byl vyhlášen celodenní zákaz vycházení.
Vězení ve městě Maiduguri poté, co jej zapálili ozbrojenci. 27. červenec 2009
Vězení ve městě Maiduguri poté, co jej zapálili ozbrojenci. 27. červenec 2009 | Foto: Reuters

Jos - Nepokoje ve středonigerijském městě Jos stále pokračují. Vypukly údajně poté, co příslušníci místní muslimské komunity v neděli zapálili křesťanský kostel. Následně bylo vypáleno několik mešit. Ve městě se bojuje střelnými zbraněmi, střílí se z luků, házejí se kameny.

Počet obětí se z původních 20 vyšplhal po několika dnech bojů na více než 460. 

Ve městě je slyšet střelba, některé domy byly zničeny v plamenech. Na ulicích hlídkují vojáci se samopaly. Z bezpečnostních důvodů vyhlásila policie celodenní zákaz vycházení. I přesto se však po ulici sporadicky pohybují lidé. Ve chvíli, kdy se míjejí s hlídkujícími vojáky, zvedají ruce nad hlavu na znamení toho, že nepředstavují ohrožení.

"Přejeme si pomoc ze strany vlády," řekl obyvatel Josu Abdullahi Ushman podle deníku Der Standard. Viceprezident Goodluck Jonathan, který zastupuje nemocného prezidenta Umaru Yar´Aduu, vyzval podle agentury Reuters k obnovení klidu ve městě. Červený kříž již na místo vyslal své pracovníky.   

Informace o tom, proč nepokoje v neděli vypukly, se rozcházejí. Podle policejní verze bylo příčinou zapálení křesťanského kostela muslimskými mladíky. Vedoucí místní muslimské komunity to však odmítá.

Také arcibiskup Ignatius Kaigama řekl, že v rozporu s některými zprávami v médiích nebyl kostel sv. Michaela napaden. Kaigama však zároveň nevyloučil, že došlo k napadení jiného kostela.

Z jiných kruhů zaznívá, že boje vypukly kvůli sporu o znovupostavení muslimského domu v převážně křesťanské čtvrti, který byl zničen při nepokojích v roce 2008.

Ministr policie Ibrahim Yakubu Lame a arcibiskup Ignatius Kaigama ale důrazně popírají, že by nepokoje vznikly na základě náboženské nesnášenlivosti.

"Vysoce postavení lidé v naší společnosti zneužívají nevědomost a chudobu obyvatel k vyvolání chaosu ve jménu náboženství," varoval Ibrahim Yakubu Lame. 

"Náboženství je instrumentalizováno za účelem snadnějšího prosazení některých politických zájmů," postěžoval si Kaigama.

Poslední střet mezi muslimskými a křesťanskými radikály proběhl ve městě Jos v roce 2008. Příčinou byla podezření z obou stran, že došlo k manipulaci s volebními výsledky. Při potyčkách přišly o život stovky lidí.

 

 

Právě se děje

Další zprávy