V Nigérii umírají děti. Z látky, již Čína dává do pasty

Martina Machová Martina Machová
7. 2. 2009 20:30
Stejná látka zabíjela v Panamě. I tam se objevila v zubní pastě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Abuja - Více než osmdesát nigerijských dětí zemřelo jen proto, že používaly ústní vodu, kam domácí firma Barewa Pharmaceuticals přidávala jedovatou chemikálii diethylenglykol.

Ta se běžně používá jako průmyslové rozpouštělo a ve světě už několikrát děti zabíjela.

Co víc - stopy případů, které byly ve světě zaznamenány, vedou do Číny, která dosud řeší obrovský skandál s masovou otravou dětí.

Šest obětí a na tři stovky doživotně postižených tu má na kontě kauza, kdy místní továrna vyráběla a prodávala "proteinový prášek, který obsahoval melamin a přidával se do zředěného mléka.

Co je v zubní pastě

Diethylenglykol je látka, která krom jiného přidává co nemrznoucích směsí a brzdových kapalin.

Odkud a jak se dostala do nigerijské ústní vody agentury neuvedly, Aktuálně.cz však zjistilo, že stejná látka zabíjela děti v roce 2007 v Panamě. Zde si toxický sirup proti kašli vyžádal nejméně 100 obětí.

Později byla objevena i v dětských zubních pastách, které podle panamských úředníků pocházely - z Číny.

Diethylenglykol se v Číně dokonce řadu let k výrobě zubních past používají. A považují za nezávadný.

Odkud přišla?

Celkově v nigerijské ministerstvo zdravotnictví eviduje sto jedenáct případů, kdy děti trpí po požití látky zdravotními problémy.

"Mezi oběťmi jsou děti od dvou měsíců do dvanácti let," cituje agentura Reuters nigerijského ministra zdravotnictví Babatunde Osotimehin.

První případy se objevily loni v listopadu. Mezi základní symptomy patřily průjem, zvracení, horečky a neschopnost udržet moč. Stejně se projevuje i selhání ledvin. V prvním měsíci na otravu zemřelo 24 dětí.

Nigerijská společnost Barewa Pharmaceuticals, jež toxickou ústní vodu vyráběla, byla zavřena a její vrcholní představitelé zadrženi. Nebezpečná látka byla dokonce podle tamních úřadů dovážena do Nigerie nelegálně.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy