V Nigérii se zřítila střecha kostela, zemřelo nejméně 160 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2016 16:05
Při sobotním neštěstí na jihu Nigérie zahynulo nejméně 160 lidí, když se zřítila střecha ještě nedostavěného kostela. Počty mrtvých se však různí, navíc se předpokládá, že bilance obětí není ještě konečná. K tragédii došlo, když povolily střešní nosníky a konstrukce se zřítila na stovky věřících, které se v té době nacházeli uvnitř kostela. Podle agentury AP se stavbaři před neštěstím snažili spěšně budování objektu dokončit, aby v něm mohl být vysvěcen nový biskup. Ten z tragédie nakonec vyvázl nezraněn.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja/Uyo (Nigérie) - Nejméně 160 lidí zahynulo při sobotním neštěstí na jihu Nigérie, když se na věřící zřítila střecha ještě nedostavěného kostela. S odvoláním na ředitele místní nemocnice to v neděli uvedla agentura AP. Informace médií o počtu mrtvých se ale výrazně rozcházejí, všeobecně se však předpokládá, že bilance obětí není konečná a ještě se zvýší.

Tragédie se stala ve městě Uyo ve státě Akwa Ibom. Když střešní nosníky povolily a konstrukce se zřítila, byly v kostele stovky věřících. Podle agentury AP se stavbaři před neštěstím snažili spěšně budování objektu dokončit, aby v něm mohl být vysvěcen nový biskup. Ten z tragédie nakonec vyvázl nezraněn.

Záchranáři ještě v sobotu vyprostili z ruin těla nejméně 60 obětí. S postupujícím prohledáváním a odklízením trosek se počet mrtvých postupně zvyšoval a dál možná ještě poroste, i vzhledem k mnoha zraněným, z nichž někteří jsou ve velmi vážném stavu.

Situace s počtem lidí, kteří přišli o život, je ale kvůli panujícímu chaosu nepřehledná. Zpravodajové z místa informují o přeplněných márnicích, v nichž jsou těla naskládaná až po strop. Zatímco agentura AP už ráno hovořila o více než 160 mrtvých, agentura Reuters nejprve uváděla šest obětí a teprve odpoledne oznámila více než 100 obětí. Agentura DPA se zmiňuje o více než 200 mrtvých.

Podle guvernéra státu Akwa Ibom, kde město Uyo leží, policie prošetří stavební povolení a postup výstavby kostela. V Nigérii dochází k podobným tragédiím poměrně často, protože stavební firmy nedodržují normy a podplácejí inspektory, aby závady přehlíželi.

V roce 2014 zahynulo v nigerijském Lagosu 116 lidí, když se zřítila ubytovna sloužící nedaleké synagoze. Soud s obviněnými stavebními inženýry dosud neskončil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy