V Nigérii se střetli křesťané s muslimy

Radim Klekner Radim Klekner
26. 12. 2010 20:42
Při útocích na křesťanské kostely zahynuly desítky osob
Ve městě Jos v centrální části země hořely domy
Ve městě Jos v centrální části země hořely domy | Foto: Reuters

Jos - Čerstvé boje vypukly v neděli mezi křesťany a muslimy v centrální části Nigérie. Nejlidnatější země Afriky byla na Štědrý den svědkem násilností, při nichž zahynulo 32 osob.

Nepokoje jsou soustředěny do okolí města Jos, ve kterém radikální muslimové odpálili podomácku vyrobené nálože. U města Maiduguri ležícím na severu země pak zaútočili na dva kostely.

Podle agentury AP vtrhlo několik desítek mužů vyzbrojených kalašnikovy a noži na jednu z místních farností. Pastora baptistické církve útočníci vyvlekli ven a zastřelili a stejný osud potkal dva mladíky z kostelního sboru.

"Nechápu to - proč zaútočili na křesťany?" podivoval se sekretář církve Danjuma Akawu. "Policie nebyla schopna nás ochránit."

V nemocnicích v okolí Josu skončilo celkem 95 lidí, mnozí jsou ve velmi vážném stavu. Do oblasti nepokojů cestuje nigerijský viceprezident Namadi Sambo.

Místní úřady si ovšem nejsou jisty, zda bombové útoky má na svědomí stejná radikální sekta Boko Haram, jejíž příslušníci zaútočili na kostely. Obě ohniska násilí jsou od sebe vzdálena několik stovek kilometrů.

Boj o moc

Nepokoje mohou souviset s bojem o moc, který se před lednovými primárkami rozhořel ve vládní Demokratické lidové straně.

Při nepokojích zahynuly nejméně tři desítky osob
Při nepokojích zahynuly nejméně tři desítky osob | Foto: Reuters

O post jejího předsedy se uchází prozatímní prezident Goodluck Jonathan, křesťan z jihu, který moc v zemi převzal po Umaru Yar'Aduovi, muslimovi ze severu, jenž zemřel letos během svého prvního mandátu.

Země, tradičně rozdělená na muslimský sever a křesťanský a animistický jih, je již delší čas v hledáčku ropných společností, které surovinu těží v deltě Nigeru a v okolním moři.

Nigérie chce v příštím roce těžbu navýšit ze současných dvou na čtyři miliony barelů denně a stává se tak mimořádně zajímavou pro Spojené státy. Ty chtějí snížit svou závislost na blízkovýchodní ropě a hledají nové možnosti dovážet surovinu právě z okolí Guinejského zálivu.

Útoky na křesťanské kostely odsoudil při nedělní mši v Římě papež Benedikt XVI.  

 

Právě se děje

Další zprávy