Sebevražedné atentátnice zabily v Nigérii devět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2016 17:51
Sebevražedné atentátnice se odpálily v sobotu ráno na severu Nigérie a zabili přitom devět lidí. Dalších 24 zranily, uvedla s odvoláním na svědky agentura AP. K útokům se nikdo nepřihlásil, podezření však padá na radikální organizaci Boko Haram.
Příslušníci radikální organizace Boko Haram.
Příslušníci radikální organizace Boko Haram. | Foto: Reuters

Maiduguri (Nigérie) - Atentátnice zaútočily ve městě Maiduguri na severovýchodě země. První odpálila nálože kolem 7:00 místního času (8:00 SELČ) poblíž uprchlického tábora. Svědci viděli vynášet šest těl a také několik zraněných. Podle člena civilní obrany se atentátnice chtěla dostat do tábora, kde je zhruba 16 000 lidí, kteří uprchli v minulosti před Boko Haram.

Druhá nálož vybuchla zhruba za půl hodiny asi kilometr od místa prvního útoku před čerpací stanicí. Explodovala v tříkolkovém taxi, ve kterém byli minimálně dva lidé.

Celkem byla na obou místech útoku objevena těla devíti lidí plus dvou sebevražedných atentátnic. Do okolních nemocnic bylo převezeno 24 zraněných. Jak poznamenal armádní mluvčí Mustapha Anka, v obou případech byly útočnice zastaveny dřív, než se dostaly na místo určení. Tak se zabránilo mnohem většímu počtu obětí.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Jejich cílem je vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría. Od roku 2009 si konflikt vyžádal na 20 000 obětí. Zhruba 2,6 milionu lidí opustilo své domovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy