Němečtí vojáci měli v kasárnách mince s tematikou wehrmachtu. Ministryně chce armádu reformovat

ČTK ČTK
17. 5. 2017 14:38
Při plošných kontrolách byly v kasárnách německé armády bundeswehr nalezeny čtyři desítky vzpomínkových předmětů na nacistickou armádu. Ke kontrolám dala pokyn ministryně obrany Ursula von der Leyenová kvůli kauze dvojice vojáků, kteří v zemi plánovali teroristický útok.
Vojáci bundeswehru.
Vojáci bundeswehru. | Foto: Reuters

Berlín - V kasárnách německé armády se ukrývalo až 41 vzpomínkových předmětů na nacistický wehrmacht

S odvoláním na výsledky plošných kontrol o tom informovala německá média.

Při kontrole se našly čtyři desítky předmětů s tematikou nacistické armády, včetně mincí nebo obrázků.

Kontroly nařídila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) kvůli skandálu s dvojicí vojáků, kteří zřejmě chystali teroristický útok.

Vojáci a pravicoví radikálové Franco A. a Maximilian T., kteří jsou nyní ve vazbě, měli podle vyšetřovatelů hned několik terčů, včetně vysoce postavených politiků.

Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily.

Von der Leyenová, na kterou se kvůli tomuto skandálu snesla vlna kritiky, chce dalším podobným případům zabránit řadou reforem. 

V žádném z těchto případů ale nešlo o tak závažný objev, jako na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde se našla mimo jiné zbraň s vyrytou svastikou. Právě na této základně Franco A. a Maximilian T. sloužili.

Mezi reformní opatření, která nyní ministryně navrhuje, patří přezkoumání disciplinárního řízení uvnitř armády nebo zlepšení politického vzdělání vojáků.

Požaduje i rychlejší předávání informací o možných pravicových radikálech uvnitř bundeswehru nebo přezkoumání způsobu, jakým je možné připomínat si nacistický wehrmacht.

V této souvislosti se uvažuje i o změně názvů kasáren, které jsou dodnes pojmenované po osobnostech nacistické armády.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy