Němečtí vojáci měli v kasárnách mince s tematikou wehrmachtu. Ministryně chce armádu reformovat

ČTK ČTK
17. 5. 2017 14:38
Při plošných kontrolách byly v kasárnách německé armády bundeswehr nalezeny čtyři desítky vzpomínkových předmětů na nacistickou armádu. Ke kontrolám dala pokyn ministryně obrany Ursula von der Leyenová kvůli kauze dvojice vojáků, kteří v zemi plánovali teroristický útok.
Vojáci bundeswehru.
Vojáci bundeswehru. | Foto: Reuters

Berlín - V kasárnách německé armády se ukrývalo až 41 vzpomínkových předmětů na nacistický wehrmacht

S odvoláním na výsledky plošných kontrol o tom informovala německá média.

Při kontrole se našly čtyři desítky předmětů s tematikou nacistické armády, včetně mincí nebo obrázků.

Kontroly nařídila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) kvůli skandálu s dvojicí vojáků, kteří zřejmě chystali teroristický útok.

Vojáci a pravicoví radikálové Franco A. a Maximilian T., kteří jsou nyní ve vazbě, měli podle vyšetřovatelů hned několik terčů, včetně vysoce postavených politiků.

Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily.

Von der Leyenová, na kterou se kvůli tomuto skandálu snesla vlna kritiky, chce dalším podobným případům zabránit řadou reforem. 

V žádném z těchto případů ale nešlo o tak závažný objev, jako na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde se našla mimo jiné zbraň s vyrytou svastikou. Právě na této základně Franco A. a Maximilian T. sloužili.

Mezi reformní opatření, která nyní ministryně navrhuje, patří přezkoumání disciplinárního řízení uvnitř armády nebo zlepšení politického vzdělání vojáků.

Požaduje i rychlejší předávání informací o možných pravicových radikálech uvnitř bundeswehru nebo přezkoumání způsobu, jakým je možné připomínat si nacistický wehrmacht.

V této souvislosti se uvažuje i o změně názvů kasáren, které jsou dodnes pojmenované po osobnostech nacistické armády.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy