V Německu se začala prodávat pyrotechnika na silvestra. Úřady ale varují před petardami z Česka

ČTK ČTK
29. 12. 2016 14:33
Pouze od čtvrtka do soboty je v Německu povolen prodej rachejtlí a jiné zábavní pyrotechniky na silvestra. Úřady z bezpečnostních důvodů varují před petardami nezákonně dovezenými z České republiky nebo Polska. U nich totiž chybí označení, které udává, jak velké množství výbušnin obsahují. Podle listu Südwest Presse jsou ČR a Polsko branami, kterými na evropský trh proudí nelegální nálože, z nichž většinu vyrobili v Číně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín/Praha – V celém Německu je od čtvrtka do soboty povolen prodej rachejtlí a jiné zábavní pyrotechniky na silvestra. Úřady ale vyzvaly k opatrnosti při jejich používání, ohňostroje totiž pravidelně způsobují různá zranění.

Nebezpečí prý obzvlášť hrozí od petard nezákonně dovezených z České republiky a Polska. Informoval o tom server bavorského rozhlasu Bayerischer Rundfunk.

Prověřená a povolená pyrotechnika musí být podle policie řádně označená, zejména číslem zkoušky provedené Spolkovým úřadem pro zkoumání materiálů (BAM). Tato označení často chybí u nelegálních dělobuchů například z ČR, u kterých pak uživatel neví, jak velké množství výbušnin obsahují. Strážci zákona zároveň varovali i před podomácku vyrobenými rachejtlemi.

Před měsícem odhalily úřady na hranicích s Polskem kamion převážející pět tun nezákonných petard, uvedl server listu Südwest Presse. Podle tohoto bavorského deníku jsou ČR a Polsko branami, kterými na evropský trh proudí nelegální nálože, z nichž většinu vyrobili v Číně.

O černém trhu s pyrotechnikou, jenž kvete v českém pohraničí, informoval i server severorakouského vysílání Radio Oberösterreich. Vyšetřovatelé podle něj každý den nacházejí při kontrolách nelegální pyrotechniku, která je nebezpečná i proto, že nikdo neví, co obsahuje.

Server připomíná, že každý rok končí v Rakousku až 300 lidí v nemocnici kvůli zraněním od rachejtlí. Čtyři lidé v posledních pěti letech dokonce přišli takto o život.

Německá Asociace pyrotechnického průmyslu podle Südwest Presse očekává v souvislosti s letošním silvestrem tržby kolem 133 milionů eur (až 3,6 miliardy Kč). Ohňostroje v Německu ale také vyprodukují tolik pro plíce škodlivého prachu jako osm milionů aut za celý rok.

V Německu jsou ohňostroje povoleny jen krátce mezi silvestrem a časnými hodinami Nového roku. Zcela zakázány jsou mimo jiné v blízkosti kostelů, dětských útulků, domovů důchodců a nemocnic.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy