V Německu provedli razii kvůli nenávisti na internetu, hrozí za ni až pět let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2019 21:13
Téměř čtyři desítky bytů a domů po celém Německu prohledala ve čtvrtek policie při rozsáhlé razii namířené proti šíření nenávisti na internetu. Informovala o tom agentura DPA. Desítkám lidí, které během akce vyslechla, policie dává za vinu, že ve svých komentářích vyzývali ke spáchání trestných činů, uráželi veřejné činitele a cizince či šířili antisemitismus. Za to jim hrozí až pět let za mřížemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Razii policie ve čtvrtek podnikla ve 13 z 16 německých spolkových zemí, nepodíleli se na ní jen policisté v Hamburku, Sársku a Sasku.

Například v okolí Darmstadtu prohledali policisté byt 67letého muže, který na internetu jinému muži s kořeny v zahraničí upíral, že by byl člověkem. V okolí Koblence policie zasáhla proti členům facebookové skupiny, ve které se pod fotografií muže s tmavou pletí a těhotné bělošky objevil komentář "líheň zla".

Šířením nenávisti na internetu se na svém zasedání v severoněmeckém Lübecku zabývali i ministři spravedlnosti jednotlivých spolkových zemí. Vládu v Berlíně vyzvali, aby zpřísnila postih nenávistných komentářů v on-line prostředí.

Nenávist na internetu se v posledních dnech znovu stala tématem debaty v Německu kvůli násilné smrti Waltera Lübckeho, vysoce postaveného úředníka místní správy ve středoněmecké spolkové zemi Hesensko. V noci na neděli jej našli zastřeleného na terase jeho domu poblíž Kasselu. Po pachateli činu policie zatím bezvýsledně pátrá.

Smrt bývalého zemského poslance za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) na sociálních sítích řada lidí oslavovala, především kvůli Lübckeho vstřícnému postoji k pomoci uprchlíkům. Nenávistné komentáře na adresu hesenského politika odsoudil mimo jiné německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Označil je za "cynické, nechutné, odporné a v každém ohledu odpudivé".

Podle Spolkového kriminálního úřadu (BKA) se začíná úsilí policie v boji s nenávistnými komentáři na internetu pozitivně projevovat. Zatímco v roce 2017 zaznamenali kriminalisté téměř 2300 případů nenávistných komentářů, loni to bylo již jen zhruba 1500. Více než dvě třetiny nenávistných příspěvků mají podle BKA v Německu na svědomí lidé, které lze přiřadit k krajní pravici, zhruba deset procent lidé blízcí krajní levici.

 

Právě se děje

Další zprávy