V Německu přibývá nebezpečných radikálních islamistů

ČTK ČTK
16. 3. 2015 22:15
Na konci února německé úřady odhadovaly, že do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa a 200 z nich se už vrátilo.
"Džihád John". Podobných nebezpečných radikálů ze západních zemí je prý v řadách Islámského státu na 3400.
"Džihád John". Podobných nebezpečných radikálů ze západních zemí je prý v řadách Islámského státu na 3400. | Foto: Reuters

Berlín - V Německu znovu vzrostl počet potenciálně nebezpečných islamistických radikálů. Podle Spolkového kriminálního úřadu (BKA) je jich 289, z toho 188 je prý napojeno na organizaci Islámský stát (IS).

O počtu takzvaných islamistických "ohrožovatelů" dnes ve výboru pro vnitřní bezpečnost Spolkového sněmu informoval šéf BKA Holger Münch. Ten dnes rovněž upozornil na to, že někteří extremisté z Německa vycestovali i přesto, že jim úřady odňaly cestovní pasy.

Jako "ohrožovatelé" jsou označovány osoby, u nichž se bezpečnostní úřady domnívají, že by mohly spáchat teroristický čin. Jejich počet je nyní v Německu rekordně vysoký. Naposledy BKA a Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), což je německá kontrarozvědka, hovořily o zhruba 270 takových lidech.

Kontrarozvědka tvrdí, že k islamistické scéně v Německu patří více než 43 000 lidí. V uplynulých letech přitom jejich počet neustále rostl. Zhruba tisícovka radikálů je řazena do takzvaného "islamisticko-teroristického" spektra a 289 z nich je považováno za zvlášť nebezpečné.

Vycestovali i bez pasu

BKA a spolková policie dnes rovněž ve Spolkovém sněmu informovaly o skutečnosti, že někteří islamisté v uplynulých letech vycestovali z Německa, ačkoli jim úřady předtím sebraly cestovní doklady. Münch si postěžoval, že existují bezpečnostní mezery.

Úřady vědí o 126 případech odnětí pasu, ale jen u 61 z těchto osob mají jistotu, že nevycestovaly. V ostatních případech panuje nejistota. Například do Turecka totiž mohou Němci cestovat jen na občanský průkaz a z Turecka se pak mohou dostat do Sýrie nebo Iráku a tam podporovat islamistické bojovníky a dál se radikalizovat.

Německý policejní prezident Dieter Romann dnes řekl, že policisté během uplynulých 2,5 roku zachytili 12 navrátilců, kteří i bez pasu Německo opustili a opět se tam vrátili. Podle Romanna je to přitom jen špička ledovce.

Až dosud mohly německé úřady islamistům, jimž chtěly zabránit ve vycestování do bojových oblastí, odnímat jen pas. Na základě nového zákona jim budou moci vzít i občanský průkaz. Místo něj dostanou dotyční náhradní doklad, s nímž nebudou smět Německo opustit.

Na konci února německé úřady odhadovaly, že do bojů na Blízkém východě se v řadách IS zapojilo asi 600 převážně mladých lidí z Německa a 200 z nich se už vrátilo.

Podle odhadů amerických tajných služeb se do bojů v Sýrii a Iráku v řadách IS zapojilo kolem 20 000 cizinců z 90 zemí světa. Asi 3400 z nich prý pochází ze západních zemí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 38 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy