V Německu obžalovali vojáka z příprav útoku na politiky. Chtěl čin svalit na uprchlíky

ČTK ČTK
12. 12. 2017 18:19
Podle vyšetřovatelů chtěl muž útok svalit právě na uprchlíky, a proto se sám na konci roku 2015 nechal registrovat jako syrský běženec.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Berlín - Německé nejvyšší státní zastupitelství obžalovalo vojáka Franca A. z příprav útoku na politiky, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků. Podle vyšetřovatelů chtěl muž útok svalit právě na uprchlíky, a proto se sám na konci roku 2015 nechal registrovat jako syrský běženec.

Osmadvacetiletý voják podle tiskové zprávy nejvyššího státního zastupitelství měl na seznamu možných cílů mimo jiné ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) nebo místopředsedkyni Spolkového sněmu Claudiu Rothovou (Zelení). K uskutečnění svých plánů si obstaral čtyři zbraně, přes tisíc kusů munice a více než 50 výbušných zařízení. Část munice i výbušných zařízení odcizil z armádních zásob.

Případ na jaře v Německu vyvolal skandál především ze dvou důvodů. Jednak tím, že bundeswehr měl roky jasné indicie o tom, že Franco A. je pravicový radikál, a jednak tím, že německé úřady nepřišly na to, že není uprchlíkem a ještě mu jako běženci vyplácely peníze.

Franco A. byl zatčen na konci dubna, dvojice údajných spolupachatelů o něco později. Tito dva zadržení jsou dále vyšetřováni. Franco A. je od konce listopadu stíhán na svobodě.

Nejvyšší státní zastupitelství muže 4. prosince obžalovalo vedle přípravy útoku i z dalších trestných činů, včetně krádeže, podvodu nebo porušení zákonů o držení zbraní a o výbušninách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za "tragickou chybu" a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy