Porýní-Falc hlásí další mrtvé. Počet obětí záplav v Německu je už přes 150

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 7. 2021 10:15
Kvůli vytrvalému dešti a záplavám v západních částech Německa zemřelo už 156 lidí. Jde tak o jednu z nejtragičtějších přírodních katastrof v Evropě za poslední čtvrtstoletí. Nejvíce postiženou spolkovou zemí je Porýní-Falc. Celkově se počet obětí ničivých záplav na západě Evropy vyšplhal nad 180.

Nejvíce lidských životů, 156, si živel vyžádal v Německu. Belgie hlásí zatím 27 mrtvých. Německá policie se obává, že počet obětí se bude dál zvyšovat, protože řada lidí je stále vedena jako nezvěstní a těla některých z nich mohou být ještě pod troskami, které se odklízejí.

Kancléřka Angela Merkelová, která je na návštěvě USA, uvedla, že je situací v zaplavených oblastech otřesena. Poděkovala všem záchranářům a zasahujícím složkám. Vyjádřila soustrast těm, kdo přišli o blízké, a za vládu slíbila postiženým oblastem pomoc.

Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. "Mnoho lidí je stále v nebezpečí," prohlásila. V postižených oblastech je přerušeno mnoho komunikací, silnice blokují popadané stromy. Premiér Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, Armin Laschet vyzval k důslednější ochraně klimatu. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je Evropská unie připravena Německu pomoci.

Ve středu v Sársku zemřeli při záchranných pracích dva hasiči. V saském městečku Jöhstadt na krušnohorské hranici s Českem místní řeka strhla muže, který se snažil zajistit svůj pozemek před velkou vodou a který se pohřešuje. Tohoto muže některá média již považují za zemřelého.

Na většině území Severního Porýní-Vestfálska je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Stovky tisíc domácností jsou bez elektrického proudu. Ve městě Hagen, kde žije zhruba 200 tisíc lidí, záplavy poničily několik mostů a nejméně jeden zcela zničily, uvedla DPA.

Místní úřady hovoří o neupřesněném počtu mrtvých a pohřešovaných v Erftstadtu. Sociální sítě obletěly snímky zachycující mohutný sesuv půdy v městské části Blessem. Záchranářům ve městě práci komplikují úniky plynu. V padesátitisícovém městě bylo evakuováno mimo jiné několik domovů pro seniory. Podle spolkového úřadu pro pomoc při katastrofách záplavy v Severním Porýní-Vestfálsku zasáhly 23 měst a okresů.

Německé úřady oznámily, že části Rýna na jihu Německa byly ve čtvrtek uzavřeny pro lodní dopravu kvůli zvýšení hladiny vody po nedávných silných deštích. Říční doprava byla zastavena mezi Maxau nedaleko Karlsruhe a Iffezheimem, uvedl mluvčí německého úřadu pro vnitrozemskou plavbu. Omezení patrně přetrvá do víkendu a zabrání plavidlům v cestě do Švýcarska, dodal. Vysoká voda znamená, že není dostatek prostoru k proplutí pod mosty. Lodní doprava v severních částech řeky je stále v provozu.

Historické výše hladiny dosáhla ve čtvrtek ve své německé části řeka Mosela, která by podle předpovědí měla kulminovat. Na rekordní hodnoty dosáhly i některé její přítoky.

Silný déšť vyvolaný tlakovou níží Bernd zaplavil už předchozí noci v některých německých regionech sklepy, silnice a pozemky. Varování před vydatnými srážkami vydala meteorologická služba (DWD) i pro čtvrtek, extrémní počasí by se však mělo do noci uklidnit.

Povodně v Německu | Video: Reuters

Se záplavami bojuje i Belgie a Nizozemsko

Se záplavami bojuje i východ Belgie. Počet lidí, kteří tam v důsledku záplav přišli o život, se zvýšil na 20, dalších 19 lidí se pohřešuje, informovala agentura AFP, která se odvolává na belgického premiéra Alexandera De Croo.

"Stále čekáme na konečnou bilanci, ale může se stát, že tyto povodně budou ty nejkatastrofálnější, jaké kdy naše země zažila," uvedl De Croo. 

Záplavy sužují zejména Valonsko, které leží na jihu a východě Belgie. Záchranáři našli další mrtvé ve Valonsku už v noci, uvedla v pátek agentura Belga. Valonský premiér Elio Di Rupo řekl, že se zřítilo několik domů. Mezitím se ale situace uklidnila a déšť, který Belgii trápil týden, už polevil.

Některé obce v Belgii ale stále s obavami sledují řeku Mázu, jejíž hladina dál stoupá. Podle belgické ministryně vnitra Annelies Verlindenové hladina vody zůstává na kritické úrovni. Ve městě Maaseik u hranice s Nizozemskem už řeka přetekla přes nábřežní násep a našla si i cestu přes navršené pytle s pískem.

Podle belgické policie zůstávají desítky úseků silnic uzavřeny pro dopravu, stejně jako většina železničních tratí ve Valonsku. Více než 21 000 lidí v regionu je bez elektrického proudu, uvedl poskytovatel energií Ores. Pod vodou jsou podle společnosti stovky trafostanic. Někde byly znečištěny zdroje pitné vody.

Armáda vyslala do čtyř z deseti belgických provincií vojáky, aby pomohli se záchrannými pracemi a při evakuacích. Obyvatelům známého lázeňského města Spa jsou k dispozici stany. Město je pod vodou od středy. Belgické krizové centrum uvedlo, že Francie, Lucembursko, Nizozemsko, Rakousko a Itálie poskytly pomoc a personál, včetně záchranářů, člunů, vrtulníků a terénních vozidel.

Belgické úřady už ve čtvrtek vyzvaly obyvatele Lutychu, aby se evakuovali, pokud žijí v blízkosti stoupající řeky Mázy. Z téhož důvodu mělo své domovy opustit i 10 000 lidí v nizozemském Maastrichtu.

Nedaleko Maastrichtu se protrhla hráz, stovky lidí musely opustit své domovy

Ve městě Venlo na jihu Nizozemska dnes začali evakuovat obyvatele kvůli stoupající hladině řeky Mázy. Domovy muselo opustit přes 10 000 lidí, píší nizozemská média. Již dříve tamní nemocnice preventivně evakuovala pacienty. Kvůli vodě musely odejít i stovky lidí z městečka Meerssen, kde zvýšená hladina Mázy protrhla jednu z hrází.

Záplavová vlna z protržené hráze v Meerssenu, který leží několik kilometrů severovýchodně od Maastrichtu, zaplaví podle záchranných složek i okolní vesnice, celkem se dotkne zhruba 3000 lidí. V hrázi je díra velikosti metr krát metr, uvádí nizozemská média.

Nizozemský premiér Mark Rutte záplavy prohlásil za národní katastrofu. V zasažených oblastech pomáhají stovky hasičů a vojáků. 

Se záplavami se potýká i Rakousko. Přívaly vody způsobily škody na řadě míst země, přičemž nejvíce postižené je Salcbursko. Zcela zatopené je například historické centrum města Hallein, které leží jižně od Salcburku. Meteorologové přitom upozorňují, že deště by dnes měly pokračovat, a to přinejmenším do večera.

Víc obětí než nynější povodně si v západní Evropě za 25 let vyžádala jen zemětřesení v Itálii (2009 a 2016) a v Řecku (1999) a dva orkány (1999). Více mrtvých než současné povodně si v Německu za 50 let vyžádala jen letecká nehoda v Berlíně (1972) a vykolejení rychlovlaku u Eschede (1998).

Video: Symbol katastrofálních záplav v Německu. Záběry z výšky odhalily zkázu celé vesnice

Vesnici Schuld na západě Německa zničily záplavy. Záběry z dronu ukazují úplnou zkázu, kterou způsobily dlouho trvající deště. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy