V německém Trevíru najel opilý řidič do davu na pěší zóně. Pět lidí zemřelo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 12. 2020 21:48
Ve městě Trevír (Trier) na západě Německa vjelo auto na pěší zónu. Na místě zemřeli pět lidí včetně devítiměsíčního dítěte. Dalších 15 utrpělo zranění, z toho čtyři těžká. Řidiče, 51letého Němce žijícího poblíž Trevíru, policisté zadrželi. Dosavadní vyšetřování neukázalo, že by čin měl politický nebo náboženský motiv, byl však úmyslný. Podle státního zástupce byl řidič pod vlivem alkoholu.
Policie zadržela jednapadesátiletého řidiče.
Policie zadržela jednapadesátiletého řidiče. | Foto: ČTK

"Zadrželi jsme jednoho člověka a zajistili auto. Podle prvotních zjištění zemřeli dva lidé. Prosíme vás, abyste se vyhýbali centru města," uvedla policie na Twitteru. Později se ukázalo, že mrtví je více. Stanice SWR uvedla, že zraněných je nejméně deset a mezi čtyřmi oběťmi je devítiměsíční dítě.

Mezi oběťmi jsou devítiměsíční dítě, ženy ve věku 73, 52 a 25 let a 45letý muž, sdělil zástupce šéfa policie v Trevíru Franz-Dieter Ankner.

Podle úřadů šlo o úmyslný čin, ale bez politické či náboženské motivace. Příslušný státní zástupce řekl, že řidič byl opilý a patrně má čistý trestní rejstřík.

Podle Fritzena měl řidič v krvi 1,4 promile alkoholu. Existují nepřímé důkazy, že je duševně nemocný, naopak nic nenasvědčuje teroristicky zaměřenému politickému nebo náboženskému motivu. Podle policie podezřelý, který se narodil v Trevíru v roce 1969, poslední dny trávil v automobilu značky Land Rover, který mu půjčil kamarád. Tímto vozem dnes muž také útočil. Státní zástupce řekl, že rodák z Trevíru nemá aktuálně žádné trvalé bydliště. Motiv činu zůstává nejasný.

Podezřelého policie vyslechla a nyní má být podroben psychiatrickému vyšetření, uvedl Fritzen. Dodal, že lékař nedávno dospěl k předběžnému závěru, že muž by mohl trpět duševní nemocí.

Oblast poblíž Trevírského dómu a římské brány Porta Nigra, které jsou na seznamu památek UNESCO, policisté po incidentu uzavřeli a nad městem kroužily vrtulníky, informoval Trierischer Volksfreund.

Trevírský primátor Wolfram Leibe čin označil za takzvaný "amoklauf", tedy čin šíleného člověka. Leibe dnes poděkoval zhruba 700 příslušníkům bezpečnostních a záchranných složek, které byly po incidentu nasazeny. Podle starosty není samozřejmé, že pachatel byl dopaden už několik málo minut po činu. "Je to nejčernější den města Trevíru od 2. světové války," řekl také Leibe. Řidič, který byl v automobilu sám, podle úřadů při zatýkání kladl odpor, ale policie ho přemohla.

Za volantem vozu seděl podle policie 51letý muž z okresu Trier-Saarburg, který se rozkládá v okolí města.

Do Trevíru, který leží nedaleko hranice s Lucemburskem, se vydala i Malu Dreyerová, premiérka spolkové země Porýní-Falce, ve které město leží. "To, co se stalo v Trevíru, je otřesné," napsal na twitteru mluvčí německé vlády Steffen Seibert a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Šokován je i trevírský starosta Leibe. "Takové obrázky vídáme docela často v televizi a myslíme si, že u nás se to stát nemůže," řekl. Všechny záchranné složky se podle něj snažily dostat zraněné co nejrychleji do nemocnic.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že zprávy z Trevíru ji "velmi rozesmutnily", a vyjádřila obětem a jejich příbuzným svůj soucit. Trevírská radnice uvedla, že ve středu v 10:00 se u Porta Nigra uskuteční pietní akce.

Policisté na místě útoku na pěší zóně.
Policisté na místě útoku na pěší zóně. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy