V Namibii našli zdroj čisté vody, vydrží na 400 let

ČTK ČTK
23. 7. 2012 16:40
Voda objevená v nejsušší zemi jižně od Sahary je stará 10 000 let
Nomádi na jihu Afriky ujdou každých pár dní pochod dlouhý 45 km, jen aby našli zdroj vody.
Nomádi na jihu Afriky ujdou každých pár dní pochod dlouhý 45 km, jen aby našli zdroj vody. | Foto: Reuters

Windhoek - V Namibii, nejsušší zemi jižně od Sahary, objevili hydrologové v dvousetmetrové hloubce významný zdroj vody.

Objev obrovského rezervoáru, který pokrývá území o rozloze 2800 kilometrů čtverečních, může této oblasti významně pomoci, uvedla britská stanice BBC.

"Pro celou severní Namibii, kde žije 40 procent celkové populace této africké země, by tato voda při současném tempu spotřeby vystačila na 400 let," řekl agentuře DPA Martin Quinger, vedoucí prací z německého geologického institutu. Projekt nazvaný Ohangwena II je výsledkem spolupráce mezi Namibií a Německem.

Foto: Aktuálně.cz

Vědci tvrdí, že voda je stará 10 000 let a je čistší než mnohé moderní zdroje. Panují ale obavy, že vodu by mohly znečistit nelegální vrty.

Pod povrchem se totiž nachází vrstva soli, která by mohla při špatném technickém postupu vodu kontaminovat.

Na 800 000 lidí v severní Namibii je v současnosti závislých na nespolehlivých dodávkách vody ze 40 let starého potrubí vedoucího z Angoly.

Nový zdroj by mohl pomoci zajistit pitnou vodu i změnit hospodářské využití krajiny. Místní obyvatelé navíc doufají, že by objev mohl zastavit plány na výstavbu přehrady na vodopádech Epupa, které jsou důležitým rituálním místem pro etnikum Himbů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Už v dubnu vědci z londýnské univerzity a z britského geologického ústavu oznámili, že má Afrika obrovské zásobárny vody.

Největší rezervoáry se podle nich nacházejí pod Libyí, Alžírskem, Egyptem a Súdánem. Leží však ve velké hloubce, získat z nich vodu by proto bylo velmi drahé.

Namibie je nejsušší subsaharskou zemí tvořenou z velké části pouští a polopouští. Voda je tu cennou surovinou, na které závisí život stovek tisíc obyvatel.

Nedostatek čisté pitné vody je zároveň příčinou mnoha banálních onemocnění, jako je například průjem, který v afrických podmínkách často končí smrtí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy