Rekordní protesty v Rusku. Demonstranti žádali svobodné volby, těžkooděnci zatýkali

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2019 20:11
Moskevská policie po skončení povolené demonstrace na Sacharovově třídě s rekordní účastí asi padesát tisíc lidí začala masově zatýkat demonstranty, kteří chtěli pokračovat v protestu cestou do centra. Uvádějí to z místa reportéři ruských a zahraničních médií. Nejméně pět set demonstrantů se vydalo směrem k sídlu prezidentské kanceláře, kde policie zadržela dalších patnáct z nich, uvedla agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka.

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu v Moskvě na povolenou demonstraci, aby protestovaly proti vyloučení opozice a nezávislých kandidátů ze zářijových voleb do městského sněmu. Policie jejich počet odhaduje na 20 tisíc, zatímco nevládní organizace hovoří o téměř 50 tisících demonstrantech. Internetový list Gazeta.ru označil protest za "největší za posledních sedm let"

"Chceme, aby naše práva byla respektována! Přijdeme znovu! Budeme demonstrovat tak dlouho, dokud bude potřeba, aby se dodržovala ústava. Rusko bude svobodné!" prohlásila Jelena Rusakovová, jedna z opozičních političek, kterou úřady odmítly zaregistrovat jako kandidátku. "Rusko bude svobodné," skandoval v odpovědi dav. 

Po skončení povolené demonstrace na Sacharovově třídě začala policie zatýkat. Počet zadržených demonstrantů podle specializovaného serveru OVD-Info přesáhl stovku, zatýkalo se v Petrohradu, Moskvě, Rostově na Donu. Další zatčení server hlásí z Brjanska.

Ještě před povolenou moskevskou demonstrací policie zadržela jednu ze spolupracovnic opozičního vůdce Alexeje Navalného. Jeho další spolupracovník byl zatčen, když jako řečník na demonstraci vyzval dav, aby pokračoval v protestu "procházkou" do centra města.

Mnozí z těch, kteří jej vyslyšeli, skončili v rukou těžkooděnců a v přistavených vozech na přepravu vězňů. Specializovaný server OVD-Info, který monitoruje činnost policie, napočítal 245 zadržených: 146 v Moskvě, 86 v Petrohradu, 11 v Rostově na Donu a dva v Brjansku. Úřady zatím potvrdily 136 zadržených v metropoli.

Při zatýkání podle reportérů opět došlo i na přehmaty. V autě pro přepravu vězňů se podle listu Kommersant ocitl také mladík, který vyšel z kavárny s šálkem kávy v ruce, aby si zakouřil. Jiný zatčený udělal tu chybu, že se zeptal strážců zákona, kudy se má vydat, aby se vyhnul problémům. Policisté zadrželi také invalidu, kterého pak ale cestou k vězeňskému autu dvakrát upustili na zem, napsal server OVD-Info. Tradiční výzva z policejních tlampačů k rozchodu měla v jednu chvíli podle zpravodaje BBC i podobu: "Vážení novináři, blogeři a ostatní špíno, vlezte do metra!"

"Hanba," skandovali demonstranti během zatýkání, zatímco odjezd aut se zatčenými provázeli potleskem. Zpravodaj agentury AFP uvedl, že policisté zatkli nejméně padesát lidí.

Sobotní protest je čtvrtý v řadě, ale na rozdíl od dvou předchozích demonstrací, které úřady nepovolily, se radnice tentokrát rozhodla mítink tolerovat, stejně jako ten první. Úřady ale organizátory důrazně varovaly před porušením dohodnutého scénáře a pokračováním protestů v centru metropole.

Demonstranty podpořili známí hudebníci, novináři, herci i spisovatelka Ljudmila Ulická, která četla své verše sepsané před demonstrací. Mezi demonstranty se objevil také oligarcha Sergej Polonskij.

"Tento režim brzy zmizí a my bychom k tomu měli dopomoci. Putinova politika definitivně zkrachovala. Kromě násilí nemá režim společnosti co nabídnout. Občanská společnost je ale s to zabránit vládě v ničení země," tvrdil ze scény opoziční politik Sergej Mitrochin.

Účast na předchozích protestech byla podstatně skromnější, ale v moskevských ulicích bylo tehdy zadrženo rekordních víc než dva tisíce lidí. Většina z nich byla po krátkém pohovoru propuštěna, desítky však neunikly pokutám nebo několikadenním trestům vězení. Asi 13 lidí, které vyšetřovatelé označili za organizátory, je ve vazbě s možným trestem až 15 let za mřížemi.

Video: Kreml masivně zastrašuje, říká k protestům v Rusku novinář Soukup

Zastupitelé v Moskvě nemají vůbec žádné pravomoci, je to důležité ze symbolického hlediska, říká komentátor Hospodářských novin. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy