V Moskvě začal soud s údajnými vrahy Borise Němcova. Zabíjeli na objednávku, tvrdí obžaloba

ČTK ČTK
25. 7. 2016 14:30
U vojenského soudu v Moskvě začal za zavřenými dveřmi proces s pěticí Čečenců, kteří jsou obviněni z vraždy opozičního politika Borise Němcova. Bývalý místopředseda ruské vlády a kritik současného režimu byl zastřelen loni v únoru na mostě u Kremlu. Pondělní předběžné slyšení bylo věnováno technickým otázkám. Vlastní proces by se měl podle advokáta pozůstalých odehrávat s účastí veřejnosti. Z vraždy je obviněno pět Čečenců; šestý se při zatýkání odpálil. Podle obžaloby zabíjeli za peníze. Advokáti pozůstalých jsou přesvědčeni, že likvidace Borise Němcova byla dílem osob z nejbližšího okolí čečenského vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.
Opoziční vůdce Boris Němcov byl zavražděn loni v únoru.
Opoziční vůdce Boris Němcov byl zavražděn loni v únoru. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy