V Moskvě začal proces s dříve mocným ministrem. Soud mu prodloužil domácí vězení

ČTK ČTK
8. 8. 2017 15:24
V úterý odstartoval u moskevského soudu sledovaný proces s bývalým ruským ministrem hospodářství Alexejem Uljukajevem. Muž, který byl dříve považovaný za mocného hráče v ruské vládě, čelí obvinění z korupce. I nyní ale zopakoval, že je nevinen. Úterní jednání u soudu bylo předběžné a konalo se za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti. Soud Uljukajevovi prodloužil domácí vězení, ve kterém je do té doby, než vše skončí. Vlastní proces začne 16. srpna.
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. | Foto: Reuters

Moskva - Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev čelí obvinění z korupce. Když ale v úterý dorazil k moskevskému soudu, zopakoval, že je nevinný.

"Co si myslíte? Samozřejmě, že ne," odvětil na dotaz, zda přiznává vinu.

V případě odsouzení hrozí Uljukajevovi až 15 let vězení. Soud odmítl žádost exministrových obhájců o ukončení případu a obviněnému prodloužil domácí vězení o půl roku.

"Soud vyhověl žádosti státního žalobce o prodloužení tohoto opatření o půl roku, tedy do 27. ledna 2018," uvedla mluvčí soudu. Oznámila rovněž, že vlastní proces začne 16. srpna, a to s účastí veřejnosti.

Úterní jednání u soudu bylo předběžné a konalo se za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti.

Případu věnují média značnou pozornost. Uljukajev byl v ruských vládních strukturách považován za mocnou osobu a jeho loňské zatčení vyvolalo v Moskvě nebývalý skandál. Poprvé od konce Sovětského svazu byl zatčen úřadující člen federální vlády.

Byla to léčka?

Exministr byl po zatčení obviněn, že vymáhal od státního ropného koncernu Rosněfť více než dva miliony dolarů (50,3 milionu Kč v tehdejším kurzu) jako úplatek za podpis dokumentů k převzetí regionální ropné společnosti Bašněfť.

Uljukajev údajně padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. O ministra se prý zajímala asi rok, několik měsíců odposlouchávala jeho telefon.

Kreml po zadržení Uljukajevovi jeho osud nijak neulehčil. Prezident Vladimir Putin v prosinci prohlásil, že výsledky vyšetřování byly dostatečné pro ztrátu důvěry a odvolání z funkce.

Sám exministr jakékoli provinění popřel a zadržení označil za provokaci. Na proces čekal v domácím vězení. Ještě před svým zatčením se veřejně vyslovil proti převzetí Bašněfti ropným koncernem, v jehož čele stojí Igor Sečin, považovaný za Putinova blízkého spolupracovníka.

Sečin má v procesu podle médií vypovídat jako svědek obhajoby.

Kauza podnítila v Rusku i na Západě spekulace, že v ruském vedení se odehrává boj mezi konzervativci a umírněnými. Uljukajev byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy