V Moskvě začal proces s dříve mocným ministrem. Soud mu prodloužil domácí vězení

ČTK ČTK
8. 8. 2017 15:24
V úterý odstartoval u moskevského soudu sledovaný proces s bývalým ruským ministrem hospodářství Alexejem Uljukajevem. Muž, který byl dříve považovaný za mocného hráče v ruské vládě, čelí obvinění z korupce. I nyní ale zopakoval, že je nevinen. Úterní jednání u soudu bylo předběžné a konalo se za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti. Soud Uljukajevovi prodloužil domácí vězení, ve kterém je do té doby, než vše skončí. Vlastní proces začne 16. srpna.
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev.
Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. | Foto: Reuters

Moskva - Bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev čelí obvinění z korupce. Když ale v úterý dorazil k moskevskému soudu, zopakoval, že je nevinný.

"Co si myslíte? Samozřejmě, že ne," odvětil na dotaz, zda přiznává vinu.

V případě odsouzení hrozí Uljukajevovi až 15 let vězení. Soud odmítl žádost exministrových obhájců o ukončení případu a obviněnému prodloužil domácí vězení o půl roku.

"Soud vyhověl žádosti státního žalobce o prodloužení tohoto opatření o půl roku, tedy do 27. ledna 2018," uvedla mluvčí soudu. Oznámila rovněž, že vlastní proces začne 16. srpna, a to s účastí veřejnosti.

Úterní jednání u soudu bylo předběžné a konalo se za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti.

Případu věnují média značnou pozornost. Uljukajev byl v ruských vládních strukturách považován za mocnou osobu a jeho loňské zatčení vyvolalo v Moskvě nebývalý skandál. Poprvé od konce Sovětského svazu byl zatčen úřadující člen federální vlády.

Byla to léčka?

Exministr byl po zatčení obviněn, že vymáhal od státního ropného koncernu Rosněfť více než dva miliony dolarů (50,3 milionu Kč v tehdejším kurzu) jako úplatek za podpis dokumentů k převzetí regionální ropné společnosti Bašněfť.

Uljukajev údajně padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. O ministra se prý zajímala asi rok, několik měsíců odposlouchávala jeho telefon.

Kreml po zadržení Uljukajevovi jeho osud nijak neulehčil. Prezident Vladimir Putin v prosinci prohlásil, že výsledky vyšetřování byly dostatečné pro ztrátu důvěry a odvolání z funkce.

Sám exministr jakékoli provinění popřel a zadržení označil za provokaci. Na proces čekal v domácím vězení. Ještě před svým zatčením se veřejně vyslovil proti převzetí Bašněfti ropným koncernem, v jehož čele stojí Igor Sečin, považovaný za Putinova blízkého spolupracovníka.

Sečin má v procesu podle médií vypovídat jako svědek obhajoby.

Kauza podnítila v Rusku i na Západě spekulace, že v ruském vedení se odehrává boj mezi konzervativci a umírněnými. Uljukajev byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy